گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS

+7
masi
sara_b211
لاکی
eti64
apb
محمد
Foad
11 مشترك

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS Empty نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS

پست من طرف Foad 8/23/2009, 17:35

دسته گلی که برامون آورده بودن چندتا نخل مرداب داشت که من آنها را برای نگهداری جدا کردم. برای همین تصمیم گرفتم در مورد نخل مرداب اطلاعاتی را برای دوستان قرار بدهم، شاید شما هم دوست داشته باشید نخل مرداب نگهداری کنید:

مشخصات ظاهري :گياه پاياي هميشه سبز با بلندي60 سانتيمتر.
ويژگيها: ساقه هاي سبز رنگ عمودي افراشته اين گياه به جز در رأس بدون برگ هستند كه در رأس نيز دايره اي از برگچه هاي سبز علفي به صورت شعاعي مثل قاب يك چتر بيرون مي زنند.علاوه بر اين در تابستان گلها نيز به صورت شعاعي در رأس بيرون مي زنند ولي اين گلها كوچك و قهوه اي رنگند.
محل نگهداري: به شرط آنكه ريشه ها دايم خيس باشند در برابر نور آفتاب كامل تا نيمه سايه كامل ـ بسيار مقاوم است.از مناطق بادگير دور شود.
موارد استفاده: شكل و كيفيت متمايز اين گياه كنتراست خوبي با نمونه هاي بوته اي گسترده ايجاد مي كند. يك حوضچه نيم بشكه اي با نيلوفرهاي آبي سفيد پا كوتاه و گلهاي فراموشم مكن آبي رنگ كه در حاشيه آن پخش شده اند و يك گياه پنجه كلاغي كه كنتراست عمودي ظريفي مي دهد،در مجموع بسيار گيرا خواهند بود.
رشد دركمپوست: بسيار مقاوم اما بايد هميشه مرطوب يا اشباع نگهداشته شود.
مراقبت ويژه: ساقه هاي قهوه اي را قطع كنيد.در زمستانها ريشه ها را در خاك نگهداريد يا گياه را به درون ساختمان برده و روي طاقچه قرار دهيد.
ازدياد: نخل مرداب را مي توان به راحتي از اواسط بهار تا اوايل تابستان با روش تقسيم بوته،تكثير كرد.البته راحتي آن بستگي به تجربه و توان شخص تكثير كننده دارد.
از آنجائيكه اين گياه طبيعتاً به وسيله قرار گرفتن در آب رشد كرده و ريشه مي دهد،خاك آن بايد كاملاً مرطوب باشد،ولي اگر به اندازه كافي خيس نبود،ابتدا آن را كاملاً آبياري كنيد،سپس از گلدان بيرون آوريد.با استفاده از يك چاقوي تيز، انبوه ريشه ها را به دسته هايي با حداقل 4يا5 ساقه تقسيم كنيد،مراقب باشيد به ريشه ها صدمه نزنيد و سعي كنيد با دست عمل تقسيم را انجام دهيد.سپس هر قسمت را در گلداني با قطر دهانه 11-9 سانتيمتر حاوي كمپوست گلداني با پايه پيت قرار دهيد و كاملاً آبياري كنيد.
گرچه روش تقسيم براي تمام انواع نخل مردابها بكار برده مي شود ولي مي توانند به روشهاي غير معمول ديگري نيز تكثير شوند،در گياه نخل مرداب رأس گل را همراه با برگه هايي كه زير گل وجود دارند بوسيله قيچي باغباني به اندازه يك سوم يا يك دوم كوتاه كنيد، در حاليكه به قسمتي از ساقه به طول 5 سانتيمتر متصل باشد،در آب و يا كمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قرار دهيد.(ساقه به طرف بالا و قسمت برگدار درون آب يا خاك قرار گيرد.) زماني كه ريشه داد،گياه را به گلداني با قطر دهانه 9 سانتيمتر و كمپوست گلداني منتقل كنيد. در طول عمل تكثير،سعي كنيد،دماي محيط گياه را 72- 68 درجه فارنهايت يا 22-20 درجه سانتيگراد نگاه داريد و مراقب باشيد كه گياه در شرايط نور مناسب و كافي،دور از تابش مستقيم خورشيد قرار گيرد.
نخل مرداب : نیک صالحی

کسانی که در مورد آبیاری گلدانها دچار مشکل می‏گردند و نمی‏توانند مطابق برنامه خاصی به گیاهان آب بدهند، خوب است نخل مرداب را انتخاب کنند.

نخل مرداب را باید در سطل پلاستیکی یا گلدانِ بدون منفذ کاشته و همیشه آن را از آب پر کنیم. هر قدر که خواستید، بدون ترس از خطر پوسیدگی ریشه می‏توانید به آن آب بدهید. اما خشکی خاک برای این گیاه خطرناک است. اگر خاک خشک شود، خیلی زود برگها زرد گشته و می‏میرند.

نخل مرداب گیاهی است با نام علمی سیپروس (CYPERUS) از خانواده سیپراسه (CYPERACEAE) و سرزمین مادری آن ماداگاسکار است. سیپروس پانصد و پنجاه گونه دارد و برگهای دراز و نازک و سبزرنگش در انتهای ساقه‏ها ظاهر می‏شوند. در وضع مناسب، یک متر رشد می‏کند.

نور:
نخل مرداب نور سایه‏روشن را نیاز دارد. اما از قرار دادن آن در پشت پنجره‏های آفتابگیر بخصوص در فصل تابستان خودداری کنید.

گرما:
غذای مرداب گیاهی است گرمادوست است. مناسبترین دما برای این گیاه در زمستان 12 درجه سانتی‏گراد و در تابستان حداکثر 30 درجه سانتی‏گراد است.

خاک:
نخل مرداب در خاکهای سنگین و رسی بهتر رشد می‏کند. خاک برگ را با مقدار زیادی رس مخلوط نموده و خاک مناسب را برای نخل مرداب تهیه کنید.

رطوبت نسبی محیط:
رطوبت، موجب رشد بهتر و حفظ سلامتی این گیاه می‏گردد. در فصول گرم همه‏روزه آب را روی برگهایش اسپری کنید. در زمستان فقط یک بار در هفته روی آن آب بپاشید.

کودپاشی:
از کودهای تقویتی استفاده کرده و هر پانزده روز یک بار از اوایل بهار تا اواسط پاییز آن را با کود تقویت کنید.

ازدیاد:
ازدیاد نخل مرداب به روش قلمه وارونه است. منظور از قلمه وارونه این است که ساقه سالم و ضخیم آن را انتخاب کرده و به صورت وارونه در ظرف آب قرار می‏دهیم. بعد از چند روز ریشه‏های سفیدرنگش از لابه‏لای برگها بیرون می‏زند. (شکل 1 و 2)

مراقبتهای لازم:

سوختگی برگها:
سوختگی نوک برگهای نخل مرداب معمولاً به دلیل خشکی هواست. با اسپری کردن آب روی برگها سوختگی برطرف می‏شود. نور مستقیم آفتاب نیز موجب سوختگی برگها می‏گردد.

خشکی خاک:
همان طور که گفته شد، گلدان نخل مرداب باید همیشه از آب پر باشد. در صورتی که خاک، خشک شود، برگها با سرعت زیاد زرد می‏گردند.

سرما:
در صورتی که هوا بیش از اندازه سرد شود، همه برگها خشک می‏شوند. با قرار دادن گیاه در محل گرم می‏توان به رشد مجدد ساقه‏هایش امیدوار بود.

پیچیدگی برگها:
تاریکی موجب پیچیدگی برگها می‏شود.
نخل مرداب : اهواز

اين مطلب آخرين بار توسط Foad در 3/4/2011, 12:48 ، و در مجموع 2 بار ويرايش شده است.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS Empty رد: نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS

پست من طرف Foad 8/23/2009, 17:42

نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS Umbrella_palm

نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS 11617_1187773031
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف محمد 8/24/2009, 05:36

اه من ازینا تو نمایشگاه دیدم.حیف شد میخواستم بخرم ولی نمیشناختم تعجب
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 8/24/2009, 13:32

الان هم دیر نیست ، خیلی حا ها گل فروشی ها دارند ، ولی باید به طرز مناسبی برای قرار دادن در آکواریوم آماده بشن ، پی تهیه کار سختی نیست.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف eti64 8/25/2009, 16:28

متفکر:
من خریدم.دونه ای 100 تومان ! فروشنده گفت اول به صورت وارونه در آب قرار بده(برگ ها داخل آب)بعد از مدتی از همون قسمت داخل آب برگ هایی دیگه ای بوجود می آیند و ریشه می دهد.که بعد می تونیم اون رو در کف آکواریوم بکاریم.
eti64
eti64
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 8/26/2009, 05:11

از کجا خریدید ، قیمتش خیلی خوبه!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف eti64 8/26/2009, 06:30

از یکی از گل فروشی های شهرک اکباتان.10 تا خریدم! خیلی خوشحال
eti64
eti64
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 8/26/2009, 06:41

من چندتا برعکس تو آب گذاشتم ولی فعلا خبری نشده ، فقط یکشون ریشه های سفید رنگ از درم برگهاش زده. فقط نمی دانم اینها را تا تانک باید بکار یا تو گلدون. اگر کسی اطلاع عملی داره راهنمایی کند.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف apb 8/26/2009, 13:18

محمد فر عزیز ، اگه کف تانک سنگریزه دارید در اون ها ، وگرنه در 1 لیوان 1 یار مصرف پلاستیکی که توش سنگریزه است قرار بده.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف لاکی 8/26/2009, 14:41

تو اكواريومي كه غذاي لاكي رو ميخرمگياهاشون تو ليوان هست
لاکی
لاکی
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف sara_b211 9/11/2009, 16:17

طريقه ي كاشت نخل مرداب:
نخل مرداب گياهي ست كه در گل فروشي ها نه بصورت گياه آپارتماني كه براي تزيين و پر كننده ي دسته گلهاي تزييني استفاده مي شود.شايد براي شما هم اتفاق افتاده باشد كه دسته گلي برايتان به هديه مي آورند و بين برگهاي پر كننده ي آن گياه ساقه بلند با برگ چتري شكل مشاهده مي كنيد اين گياه را تقريبا از تمام گلفروشي ها بصورت تك شاخه مي توانيد خريداري نماييد.
شاخه ي نخل مرداب را بصورت وارونه ( ساقه بالا و برگها پايين)داخل آب قرار دهيد تا ريشه دهد و از كنار ريشه جوانه هاي سبز كوچك نمايان مي شود ريشه سفيد گياه معمولا يك تا دو هفته پس از در آب گذاري ديده مي شود.مدتي ديگر به گياه زمان دهيد تا جوانه ها بلند شوند بصورتي كه آنقدر جوانه ها قد بكشند تا از آب بيرون بيايند حا لمي توانيد گياه را به صورت زير بكاريد:
نبايد گياه در خاك سفت باشد ، تر جيحا مي توانيد زير گلدان را برگ خشك بگذاريد و روي آن را از شلتوك برنج(شلتوك را از گلفروشي ها تهيه نماييد)پر كنيد.مي توانيد كل گلدان شتوك باشد،برگ خشك را براي اين گفتم كه خاك سبك تر باشد و نبايد ميزان آن زياد شود.حال گياه را طوري بكاريد كه ريشه و برگهاي قديمي زير خاك و جوانه ها بيرون خاك باشند. حتي مي توانيد گياهتان را هرگز نكاريد و آنرا هميشه داخل آب نگهداري كنيد و يا از خاك ها ي ژله اي استفاده كنيد. ولي در صورت تماس مداوم با آب امكان اينكه ريشه ها بگندند و يا آب بوي بدي بگيرد هست.
در صورت كاشت در خاك نحوه ي آبياري: ريشه هاي گياه نياز دارند كه هميشه به آب دسترسي داشته باشند.بهترين را ه اين است كه زير گلداني گياه بصورت بشقاب نباشد يك زير ليواني گود كاسه مانند، كه هميشه،پر از آب است آب گياه را تامين مي كند.
توجه فرمايد: چنانچه گياه داخل خانه و روي فرش يا موكت نگهداري مي شود به علت آبياري بيش از حد مراقب پوسيدگي فرش منازل خود باشيد.
نور دهي : چنانچه نو ر آفتاب از بالا به گياه بتابد به سمت نور قد كشيده و ساقه ها بلند مي شوند و در صورت نور كم قد گياه كوتاه مي ماند.
طريقه ي قلم زدن: خود گياه از طريق ريشه جوانه ها و ساقه هاي جديد خواهد زد و زياد خواهد شد، تنها كافيست يك ساقه را بريده و آنرا وارونه در آب بگذاريد.مراقب باشيد در گياه مادر محل سافه ي بريده شده را با گل بپوشانيد ته آب موجود در ساقه ها از اين قسمت تبخير نشوند و گياه اصلي خشك نشود.
البته توضيحات آقاي محمد فر در اول تاپيك كاملا كامله من فقط تجربيات شخصي ام رو براي دوستان قرار داده ام
sara_b211
sara_b211
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Foad 9/12/2009, 14:11

من گیاهان ریشه های سفید دادند و ازشون جوانه هایی هم سبز شده است. 10 تا هستند. اگر بخوام بکارمشون چون می خوام تو تراریوم باشن باید توی سنگریزهای آکواریوم بکارمشون ، آیا این کار به ریشه آسیب نمی زند ؟ سوال دیگه اینکه باید صبر کنم برگها بریزد و ساقه آن خشک شود ؟
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف sara_b211 9/13/2009, 03:42

سلام
ساقه و برگها اصلا مهم نيستند آقاي محمد فر شما هنگام قلمه زدن مي توانستيدساقه را از 5 سانتي بالاي برگها جدا نموده و باقي ساقه را دور بريزيد و مي توانستيد سر برگهاي نوك تيز آنرا 1سانت قيچي كرده واژگونه داخل آب قرار مي داديد پس از چند روز ريشه و جوانه هايش سبز مي شد.حالا هم دير نيست اضافه ي ساقه را جدا كنيد ولي برگهاي قديمي را كوتاه نكنيد چون اين كمك مي كند تا بتوانيد گياه را زير سنگ ريزه ها نگهداريد.پس از در آب گذاري بعد از 1ماه بايد گياه را در گلدان كاشت ولي چون شما مي خواهيد آنرا در /آكواريوم قرار دهيد گياه را آنقدر نگهداري كنيدتا جوانه ها قد كشيده از آب بيرون آيند تا بتوانند اكسيژن بگيرند.البته فكر نمي كنم الان هم مشكلي پيش بياد اگر يك ماه گذشته مي توانيد داخل آكواريوم بكاريدش.
اين گياه بايد در مجاورت دايم با آب باشه و هميشه خاكش بايد از آب پر باشه و مقاومت زيادي در برابر پوسيدگي داره.تا حالا امتحان نكرده ام ولي شايد بشه تو ي آكواريوم هم نگهداري كرد ازش(شما امتحان كنيد)فقط ريشه هاشو كامل زير سنگ ريزه يا شن بگذاريد تا ماهي ها به ريشه ها صدمه نزنند.اگر برگ هاي جديد هنوز زير آب قرار مي گيرند خودشون به مرور زمان سر از آب در مي آورند.فقط يك ماه از زماني كه گياه را داخل آب گذاشتيد بگذرد
sara_b211
sara_b211
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف محمد 10/24/2009, 16:02

منم گیرم اومد الانم وارونه گذاشتم تو اب فقط چون بهش مواد براق کننده زدن چجوری باید ضد عفونیش کرد؟والینکه از برگ هاش ریشه میزنه درسته پس برگ هش از ته ساقش در میان؟ سوال
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف sara_b211 10/25/2009, 02:02

چون گل فروشي ها به برگ ها معمولا براق كننده مي زنند اگه اين مواد رو نتونين از روي برگ پاك كنين گياه به دليل عدم تنفس برگهاش زرد مي شه و اگه تا آن زمان برگ جديد جوانه نزنه شايد كلا از بين بره.
من قبلا روي اين گيا هارو با همان محلول ضد عفوني كننده ي سبزي خوردن كه در آشپزخانه مصرف ميشه پاك مي كردم و با اينكه خيلي ها مخالفند از ريكا يا محلول كف و صابون هم استفاده كرده ام و نتيجه گرفتم.همينقدر كه سطح براق روي برگ كم يا كامل از بين بره كافيه فقط بعد از شستشو گياه را تمييز بشوييد و برگها رو خشك كنيد بطوري كه ذره اي از مواد شستشو روي برگها باقي نمونه.بعد از 1-2 هفته جوانه هاي زيبا را مي تونيد ببينيد.
مي توانيد ساقه را كوتاه كنيد يا قسمت هاي اضافي برگ را قيچي كنين
sara_b211
sara_b211
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف محمد 10/25/2009, 14:02

ممنون از راهنماییتون ولی برگ هاش از کجا دوباره در میاد؟
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 10/25/2009, 15:39

از قسمت پایین برگ های قبلی سافه می ده و بعد از مدتی از بالای ساقه جدید برگ درمیاد!
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف محمد 10/27/2009, 08:37

بازم ممنون تا حالا ریشه نداده ولی به نظر خوب میاد خیلی خوشحال خدا کنه تو اکواریوم دووم بیاره اخه این لاکیه من سنگم گاز میزنه چه برسه به این خیلی خوشحال
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف محمد 10/29/2009, 16:26

انگار نخلا دارن دچار مشکل میشن رویه برگاش یه حالت خراب شدن به وجود امده و رنگش تیره شده مایل به یشمی که پراکنده رویه برگاش درست شده نمیدونم بخاطره چیه برگاشم شست و شو دادم تا مواد براق کننده از بین برن ولی انگا ردارن خراب میشن حالا چیکار باید کرد خراب نمیشن؟ سوال
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف masi 11/10/2009, 03:36

نخل مرداب (پنجه كلاغی) - CYPERUS Nakh

نخل مرداب من چرا اين شكلي شده؟
يعني داره خراب ميشه؟
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 11/10/2009, 05:21

بیشتر باید آب بریزی. این زرد شدن خوبه و کم کم ریشه میده و برگاش میریزه.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف محمد 11/10/2009, 08:26

نخلای منم ریشه زدن ساقشونم در امده <:-p <:-p فقط بخاطره همین زردی دوتاشونو انداختم دور ناراحت
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف masi 11/10/2009, 09:31

آخ جووووووون.پس درست ميشه.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شیوا 1/7/2010, 07:06

نخل مردابای من توی 1 هفته هر 11تاشون ریشه و جوونه زدن برگ قبلیا هم سالمن!حالا باید چه جوری بکارمشون توی خاک ژله ای؟برگ و ساقه ی قبلی رو جدا کنم کنده شن؟!
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف محمد 1/7/2010, 16:55

فکر کنم اگه برگارو بکنید مشکلی نباشه چون من برگایه خشکو کندم و گیاه سالم موند شایدم خودش بیفته ولی جا زیاد میگیره متفکر:
محمد
محمد
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

صفحه 1 از 2 1, 2  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة