گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

اکسولوت - Axolot

+20
p-rahbar
overdose
niloofar20
فریده
hadi1981
سارا س
maryam.m
Ronia
فرهاد
masi
لاکی
volvox68
مرضیه
sin1985
sara_b211
spider
Koosha_Raisi
شرزاد
apb
turtle_lover
24 مشترك

صفحه 2 از 3 الصفحة السابقة  1, 2, 3  الصفحة التالية

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Empty رد: اکسولوت - Axolot

پست من طرف سارا س 2/20/2010, 17:04

وایی اینا چقدر خوشگلن :* عشق
سارا س
سارا س
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

پست من طرف hadi1981 2/20/2010, 18:25

خیلی موجود عجیبیه..
من که خیلی طلبش شدم
hadi1981
hadi1981
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فریده 2/20/2010, 20:37

وای چه ماهی های بامزه ای این axolot انگار داره می خنده
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف apb 2/21/2010, 03:33

فریده عزیز ، ماهی نه سمندر! این موچود یک دوزیسته! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف niloofar20 2/21/2010, 05:46

از جلو (صورتش) خیلی بامزه است. انگار واقعا داره میخنده ولی بدنش یکم ترسناکه.
niloofar20
niloofar20
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف فریده 2/21/2010, 21:00

مرسی مهندس پرهام. جداً خیلی نازه. توی ایران هم از این نوع سمندر موجود هستش و آیا میشه با ماهی های گوشتخوار نگهداری کرد؟
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف apb 2/22/2010, 05:40

فریده خانم عزیز ، نه تو ابران نیست و هیچ گاه تو آکورایوم فروشی ها هم نیست ، یه دفه یه نفر می گفت تو آکورایوم فروشی با قیمت نجومی دیده ، ولی فکر می کنم خالی می بست! با ماهی گوشتخوار هم فکر نکنم گزینه درستی برای نگهداری این سمندر باشه! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Empty اکسولوتل

پست من طرف overdose 2/28/2010, 19:38

سلام دوستان
میخواستم ببینم توی ایران اکسولوتل گیر میاد؟
یادمه اولین بار تو یه شبکه علمی فرانسوی دیدمش که دانشمنده دستشو قطع کرد و طی یه فرایند بوجود اومد و من خیلی از این جونور خوشم اومد و دوس دارم یکیشو داشته باشم
اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Albino_axolotls_1sfw
overdose
overdose
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف apb 3/1/2010, 07:33

overdose عزیز ، تو پست بالایی جواب سوال اولتون رو دادم!

بله ، به این خاصیت می گن ترمیم ، در دوزیستانی مثل سمندرها زیاده ، تا موقعی که درگردیسی پیدا نکرده اند ، مخصوصا ، ولی بعضی هاشون بعد از دگردیسی دیگه ترمیم رو از دست می دهند! این جانور تا وقعی که آبش هشک مشه و یا هورمون خاصی تو آبش نریزند ، آبش داره و بیرون از آب نمیاد و خاصیت تریمیم هم احتمالا داره ، ولی به محض این که آبش خشک شه یا هورمون خاصی استفاده بشه و آبشش رو از دست بده ، دگردیسیش کامله و اینکه بازم ترمیم داره یا نه رو هدا و دانشمندانی که امتحان کردند می دونن! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف p-rahbar 4/6/2010, 15:11

قيمتش چنده؟
p-rahbar
p-rahbar
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف apb 4/6/2010, 15:13

p-rahbar عزیز ، اینجا که نیست! ولی تو سایت های خارجی ممکنه قیمت هم داده باشند! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Empty اکسولوتل عجيب ترين ماهي دنيا

پست من طرف پیام 7/15/2010, 02:33

اکسولوتل( Axolotl ) مخلوق کوچک و ناشناخته که محبوبيت زيادي بعنوان يک حيوان خانگي دارد. اين حيوان به “ماهي راه رونده مکزيکي” مشهور است، اکسولوتل همانند قورباغه و وزغ واقعا دوزيست است.معمولا توليد مثل دوزيستان با توليد تخم و تبديل تخم به لارو و بعد بالغ شدن همراه است درحالي که اکسولوتل در تمامي عمرش لارو باقي ميماند و اگر رشد کند بالغ نميشود. اکسولوتل خويشاوندي نزديکي با سمندر مکزيکي دارد، سمندر در جزيره زندگي ميکند اما اکسولوتل کاملا وابسته به آب مي باشد. هردو آنها داراي شش ميباشند اما تنفس اصلي آنها بيشتر از آبشش است که در طول بدن و در ميان پوستشان قرار دارد.

اکسولوتل فقط هر دو يا سه روز يکبار نياز به غذا دارد. غذاي آنها تشکيل شده از بچه قورباغه(لارو قورباغه)، حشره نرم، کرم و ماهيان کوچک همچنين گوشت خام چرخ کرده را نيز ميتوانند بخورند.آکواريومي که شامل اکسولوتل باشد بايد حداقل 15 تا 20 سانتيمتر عمق و بين 14 تا 20 درجه سانتيگراد دما داشته باشد. هيچ ماهي ديگري نبايد در آکواريوم باشد چون ازطرف اکسولوتل مورد حمله قرار گرفته، خورده يا زخمي ميشود، همچنين اگر تعداد زيادي اکسولوتل در تانک باشد حتما با هم درگير ميشوند.

خوششانس! اگر شما يک اکسولوتل داريد که پايش را از دست داده است نگران نباشيد چون دوباره پايش رشد ميکند!
اکسولوتل در ترميم اعضاء بدنش در بين مخلوقات معروف است، آنها ميتوانند قسمتهاي آسيب ديده بدنشان را احيا کنند يا در صورت قطع شدن آن اعضاء دوباره آنرا اضافه کنند. دم، پوست و هر عضو عمده بدنشان مثل قلب، جکر و کليه قابل ترميم يا اضافه شدن است.
اکسولوتل بيشتر طوسي و قهوه اي است ولي به رنگهاي طلايي آلبينو (طلايي شفاف) ، سفيد شفاف، سياه شفاف و خالدار نيز يافت ميشود.
اکسولوتل ميتواند بين 20 تا 40 سانتيمتر رشد کرده همچنين بين 10 تا 15 سال عمر کند.

اینم عکسها:

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 0100a

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 470

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Axolotl_KimmyM

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Albino_axolotls_1sfw

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Axolotl

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 I1fxq5uq8vk6u9rqmxt

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Uid4kc19gngvjzpvpdk
پیام
پیام
کاربر فعال لاک پشتی
کاربر فعال لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 02:41

خیلی خوشگلن
من نزدیک 1 ساله دنبالشم 2-3 جا پیدا کردم اما صاحباشون گفتن مریضن!
بعضی از اکواریومی ها نمی شناختنش اصلا
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Innocent 7/15/2010, 02:51

چقدر بانمکه خیلی خوشحال ....چه لپایی داره ......انگار داره میخنده خیلی خوشحال

مرسی آقا پیام خیلی جالب بود اشاره
Innocent
Innocent
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 02:54

زکیه جون توی دنیا به ماهی راه رونده ی خندان معروفه
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 02:57

آقا پیام فقط سفیداش رو گذاشتید که خوشگلن
طوسی هاش یه کم ترسناکن
اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Axolotl1
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 02:58

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Article_Aqua_Axolotl1
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:00

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 64046.imgcache
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:02

اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Axolotl
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:04

نام : Ambystoma mexicanum
Axolotl
نام مترادف : سمندر مكزيكيMexican Salamander
ماهي راه رونده مكزيكيMexican Walking Fish
مبدا : مكزيك (اساسا درياچه Xochimilco و Chalco)

سمندرها شاخه اي از دوزيستان هستند.يك برداشت نادرست در باره سمندرها اين است كه تصور ميشود آنها مارمولك هستند يا خزنده اند.در حاليكه دوزيستان ، گروه مستقلي از حيوانات هستند.

اكسولوتل axolotol (Ax-oh-lot-ul) در اسارت رنگهاي متنوعي دارد، خاكستري ، تقريبا قهوه اي ،سفيد با لكه هاي سياه،آلبينو طلايي،آلبنو سفيد تا سياه چرده سبزه .
رنگ معمول آن ،رنگ گونه وحشي يعني نزديك به سياه ،قهوه اي شكلاتي ، يا كرم است .اليته نوع ابلق آن در رنگهاي متفاوت وجود دارد

نام اكسلوتل از زبان آزتكي منشا يافته،و به خداي دگرديسي و مرگ مرتبط ميشود.مبدا آنها به دو درياچه آب شيرين زاچيميلكوXochimilco و چالكو Chalcoدر جنوب مكزيكو سيتي بر ميگردد. متاسفانه امروزه ديگر چالكو وجود ندارد و از زاچيميلكو تنها شبكه اي از كانالها و بركه هايي باقي مانده است .آنها در طبيعت به شدت مورد تهديد قرار گرفته اند و اينك در حفاظت قانون قرار دارند.

shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:05

اكسولتل به دلايل مختلف موجود دلربايي است ،بدليل ظاهر عجيب و غريبش و توانايي در باز زايي ،آنها از تخم به لارو و از ان به شكل بالغ در مي ايند.اكسولتل به همراه تعدادي از دوزيستان براي تمام عمر در مرحله لاروي بسر ميبرند.و باله دمي و آبشش و پوسته ظاهري لاروي را حفظ كرده و خصوصيات سمندرهاي بالغ و چشم و پلك در انها توسعه و تكامل نمي يابد.انها خيلي بيشتر از لاروهاي سمندر طبيعي رشد ميكنند و در اين مرحله لاروي به بلوغ جنسي ميرسند. آنها تا اندازه 43 سانتيمتر ديده شده اند.اندازه بالغشان معمولا به 20 تا 28 سانتيمتر ميرسد.

حيوان كاملا آبزي بوده .اگرچه داراي ششهاي ابتدايي هستند.آنها از طريق آبشش نفس كشيده و به مقدار كمتري نيز از طريق پوست به اين كار مبادرت ميورزند.انها به تدريج ششهاي ابتدايي شان را توسعه داده تا در زمان لازم توانايي تغيير تبادلات گازي را داشته باشند و از اينروست كه دگرديسي پنهان دارد.
اكسلوتل يا ماهي سيار مكزيكي Mexican Walking Fishيك دوزيست بوده و سمندر است.انها حشرات و سوسكها و انواع كرمها و ماهيان كوچك را ميخورند.سمندرها بيشتر شب گرد بوده و بايد شبها غذا را به آنها تقديم كرده و صبح باقيمانده آن را خارج كرد .آنها را ميتوان 4 تا 7 بار در هفته تغذيه كرد.
اين سمندرها كاملا به شرايط آبي وايسته اند و ترجيح ميدهند در آب بمانند تا خشكي .يك آكواريوم 30 در 37 در 60 سانتيمتر براي نگهداري دو سمندر بالغ كافيست.عمق آب زياد مهم نيست.ولي عمق 15 سانتيمتر يا بيشتر توصيه ميشود
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:06

آكواريوم بدون شن دلربايي كمتري دارد ولي تميز كردن آن راحت تر بوده و خطر بلعيده شدن شن و سنگريزه هاي كوچك را به همرا غذا از بين ميبرد .در صورتي كه كف آكواريوم را بخواهيم بپوشانيم بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه مواد آنقدر ريز نباشند كه در هنگام غذاخوردن به همرا غذا ، وارد دهان حيو.ان شود.زيرا آنها دهانشان را به يكباره به مقدار زيادي باز كرده و غذا و انچه در نزديك آن باشد در معرض بلعيده شدن قرار ميگيرد.
در طبيعت دماي آب در زاچيميلكو(زادگاه اين سمندر) به ندرت به بالاي 20 درجه سانتيگراد مبرسد(اين درياچه در ارتفاع بالا قرار دارد)اگرچه دما در زمستان به 6-7 درجه سانتيگراد يا كمتر تقليل مي يابد.در اسارت هر درجه اي بين 14 تا 22 درجه سانتيگراد براي بالغين معقول است .هر درجه اي بالاتر از 25 درجه سانتيگراد به هر دليلي كه باشد بيشتر از چند روز غير مناسب است.حرارت بالا سبب استرس آكسولتل و بي اشتهاي شده و غالبا عفونتهاي قارچي و باكتريايي را به دنبال خواهد داشت.اگر نياز به فيلتراسيون باشد بايد از راه هاي معمولش باشد و آكسولتل در صورت جريان داشتن آب دچار استرس ميشود.در صورتي كه جريان آب يك فيلتر قوي وجود داشته باشد بايد جريانش را كاسته يا پخش كرد تا جريان آب زيادي در تانك بوجود نيايد.نيازي به گياه وجود ندارد مگر اينكه تكثير آن در نظر باشد.بايد از گونه هاي تنومند گياهان يا انواعي كه به راحتي قابل جايگزيني است استفاده كرد زيرا آكسولتل عادت به لايروبي داشته و گياهان ظريف را د رتانك خراب ميكند.مكانهاي اختفا اگرچه لازم نيست ولي ايده مناسبي است.به نظر مبرسد اكسولتل مايل باشد گاه گاهي پنهان شود.نيازي به ر‍‍ژيم روشنايي ندارند مگر اينكه بخواهيم تماشايشان را برايمان راحت تر كنيم.
براي اطمينان از حفظ كيفيت آب بايد تعويض آب بصورت منظم صورت پذيرد. مقدار 20 درصد در هر دو هفته يكبار معمولا كافيست مگر اينكه تعداد زيادي را در يك تانك كوچك نگهداري كرده باشيم يا تغذيه بيش از حد صورت گرفته باشد.در صورت استفاده از آب شير(لوله كشي) بايد نسبت به شناسايي و خنثي سازي مواد مضر در آب (كلرين،كلر امين و فلزات) اقدام كرد

shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:07

تغذيه :

آكسولتل خورنده حريصي است.او كرمهاي خاكي ،كرمهاي توبيفكس،كرمهاي خوني ،كرمهاي سياه ،سخت پوستاني نظير ميگو ،قطعات ماهي(ماهي شور يا دريايي نباشد)،دل گاو يا گوشتهاي ديگر قرمز،غير مهره داران كوچك نظير حشرات،بچه قورباغه و ماهيان كوچك .(مصرف خوراك زنده) را ميخورد. از دادن دو مورد آخر(بچه قورباغه و ماهيان كوچك)شايد بهتر باشد كه پرهيز شود زيرا اغلب مامني براي انگها بوده كه ميتوانند به آكسولتل انتقال يابد.
غالب آنها پلت هاي غذايي كه بصورت تجاري براي ماهيان آزاد و قزل آل تهيه ميشود را مصرف ميكنند.كه غذاي بسيار عالي است.غذاهاي نظير Tetra's Reptomin نيز خورده ميشوند ولي به دليل شناور بودن خيلي مطلوب نيستند.وقتي آنها در دماي بالاتري نگهداري شوند بايد با نظم و وعده بيشتري غذا داده شوند.مقدار غذايي كه بتواند در مدت 15 دقيقه بخورد، راهنماي مصرف خوبيست.وقتي آنها در دماي 22 درجه سانتيگراد نگهداري شوند به 2-3 روز يكبار تغذيه نياز دارند.
نبايد غذاهاي اضافه را بعد از تغذيه براي پوسيدن در تانك به حال خود گذاشت.
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:09

تكثير :

آكسولتل در طي 6 ماه تا يك سال به بلوغ جنسي ميرسد.غالبا به 20 سانتيمتر ميرسد.نر هاي رسيده به بلوغ جنسي داراي كلواك cloaca (منفذ تناسلي )ورم كرده بزرگتري نسبت به ماده ها هستند.ماده ها را تا زمانيكه به سن 18 ماهگي نرسيده اند نبايد جفت زد زيرا اين زمانبست كه آنها به رشد كاملشان رسيده و از لحاظ شرايط جنسي آمادگي مي يابند. تكثير در هر زماني از سال امكانپذير است ولي بيشترين موفقيت در دسامبر و ژانويه(آذر و دي ماه) رخ داده است.در صورتيكه دما در طول سال ثابت نگهداشته شود.،توليد مثل در هر زماني امكان پذير است.جفت گيري معمولا يك تا دو بار در سال در زمستان صورت ميگيرد.تانك تكثير بايد با گياهان آراسته شود(گياهان پلاستيكي بدليل اينكه فاسد نميشوند مناسب هستند) تا آكسولتل ماده تخمهايش را به آن بچسباند.قطعه سنگ پهن و ناهموار بايد در كف تانك قرار داده شود تا نر بتواند اسپرمش را رويش بسپارد.پس از انجام رقص عشق و دريافت كپسول اسپرم توسط ماده بهتر است كه نر را خارج كرد.تخمگذاري حدود دو روز بعد صورت ميگيرد.بسته به اندازه ماده بين 100 تا 1000 تخم ميتواند گذاشته شود .

بعد از تخم گذاري بهتر است كه ماده را نيز خارج كرد.تخمها در دماي 24 درجه سانتيگراد بعد از 14 روز تفريخ ميشوند.لاروها هر غذايي كه به اندازه دهانشان باشد را ميتوانند بخورند.دافني جوان ، كرمهاي بسيار ريز و نوزا د آرتمياي تازه تفريخ شده (بدون پوسته ) غذاي آغازين مناسبي هستند.وقتي لاروها به 3 سانتيمتر رسيدند ميتوانند غذاهاي بزرگتري دريافت كنند.مانند كرم خوني منجمد،كرم خاكي و توبيفكس خرد شده و كرم سفيد.آنها ميتوانند همديگر خوار باشند.لذا تعداد زيادي از آنها را نبايد در يك تانك نگهداري كرد.در دماي 24 درجه سانتيگراد آنها بايد دو بار در روز تغذيه شوند بطوريكه آنرا ظرف 20 دقيقه مصرف كنند.تا زماني كه به 10 سانتيمتر برسند.تغذيه كمتر ممكن است سبب از دست دادن عضوي يا آبشش شده و سبب مرگ شود.وقتي به 15 سانتيمتر برسند آنها آرامتر خواهند شد.نگهداري و تغذيه آنها در دماي 24 درجه سانتيگراد احتمال رسيدن‌ آنها به طول 24 سانتيمتر را فراهم كرده و رسيدن به بلوغ جنسي را در 6 ماهگي فراهم ميكند.
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف shinili 7/15/2010, 03:19

و مورد آخر این که انیمیشن ژاپنی پونیو که از سیمای خودمون هم پخش شد عید امسال الگوی ذهنی از یک آکسولوتل هست
اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Ponio200904

توی داستان فیلم به شدت به اینکه پونیو نون و کاهو نمی خوره و گوشت قرمز دوست داره تاکید شده
اکسولوت - Axolot - صفحة 2 Ponyo05

پونیو با لیس زدن زخم دست دوست انسانش فورا زخم رو خوب می کنه و ...
shinili
shinili
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

صفحه 2 از 3 الصفحة السابقة  1, 2, 3  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه