گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران

+12
siavash_gh
eti64
Ehsan Jannati
siamak
شيما
Developer Programmer
Dr. Iman Memarian
abtin3
ایران دوست
MohammadRN
مونا
Foad
16 مشترك

صفحه 2 از 3 الصفحة السابقة  1, 2, 3  الصفحة التالية

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 Empty رد: بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران

پست من طرف Foad 1/6/2011, 13:34

دوستانه من، همه ما به دوستی با دکتر معماریان عزیز افتخار می کنیم و به ایشون عشق می ورزیم و این بحثها تنها برای شنیدن نظرات شخص نقدشونده در جریان بوده است. به نظر من این حق هر کسی است که اگر نقدی ازش می شود، امکان و زمان لازم برای پاسخگویی داشته باشد. پاسخ و جوابیه دکتر هومن در ادامه قرار داده می شود :

جوابیه دکتر هومن

با سلام
متاسفانه پاسخ کودکانه ایشان را خواندم. بعضی ها فکر می کنند بد نامی بهتر از گمنامی است و با توهین و افترا به دیگران می توانند موجب بزرگ نشان دادن خود بشوند. ایشان باید به عنوان یک فرد تحصیل کرده بدانند که بازگو کردن مسائل علمی در مکانهای غیر تخصصی، کار اشتباهی است. بهتر است به حرف اساتید محترمشان گوش کنند.
این کار درمانی که بر روی ببرها انجام گرفت، نتیجه یک کار تیمی شامل خانم دکتر خواجه نصیر،آقای دکتر گرگین، آقای دکتر تقی پور، آقای مهندس ضیایی و اینجانب به عنوان کوچکترین عضو گروه بوده و تمام مراحل با مشورت با همه اعضاء صورت گرفته. حالا چطور ایشان و دیگر دوستانشان فکر می کنند که این کارفقط توسط من انجام گرفته نمی دانم؟
آیا کار کردن با ببر موجب تبلیغ برای من میشود؟ من به عنوان دامپزشکی که این شانس را داشته ام که در طول فعالیتم حداقل با بیش از 20 گونه جانوری حیات وحش کار کرده ام. حالا همین دوستان که نتوانستند خود را به این دایره وارد کنند و ازاین تبلیغ محروم شدند علم وا ببرا برداشته اند؟
درضمن من نه به عنوان یک دامپزشک بلکه حتی به عنوان یک انسان چرا باید از کشته شدن شیرها خوشحال بشوم، یا کجا همچین چیزی را عنوان کردم؟
جناب محمد خواهش میکنم دیگر جوابیه های ایشان را برای من نفرستید، چون موجب ناراحتی و نگرانی بیشتر من برای نسل بعدی دامپزشکان این سرزمین میشود.
انشاالله خداوند همه ما را ببخشد
ارادتمند هومن ملوک پور
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 Empty رد: بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران

پست من طرف Foad 1/7/2011, 21:25

با عنوانی که در خبرها مبنی بر "اصرار سازمان حفاظت از محیط زیست بر آوردن چهار قلاده ببر دیگر از روسیه به ایران" خواندم، به نظر موضوع این تاپیک همچنان ادامه خواهد داشت ...
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف Ehsan Jannati 1/8/2011, 06:31

با توجه به پاسخ های غیر علمی، شتابزده و احساسی دکتر هومن کاملا موضوع مشخص میشه.
ایشان خودشان به بهترین نحو جواب خودشان را دادند. اگر سری به وبلاگ ایشان بزنید میبینید که کسی که برای گرفتن یک نمونه از ببر ماده سالم رفته بوده چگونه تبلیغاتی به راه انداخته. البته ببر خیلی خوش اقبال بوده که از روش بدوی بیهوشی جان سالم به در برده.
تیم پزشکی که سرپرستی آن با یک متخصص حیات وحش باشد و به طور قطع کوچکترین عضو آن یک تحصیل کرده دانشگاه کازرون باشد، چنین نتایج درخشانی هم میگیرد.
حتما کورتون ها هم توسط بیگانگان تزریق شده
جواب دیگری هم که ایشان به خودشان دادند، 20 گونه جانوری حیات وحش بود ، همه می دانند که دکتر معماریان نه در طول عمر پزشکی خود بلکه ماهانه با حداقل 20 گونه حیات وحش سر و کار دارند و از همه مهمتر کارشان را به درستی انجام می دهند و نتایج بسیار خوبی می گیرند.
من از دور اخبار شاهکار های دکتر هومن را می شنوم و با اینکه در این زمینه متخصص نیستم کاملا بر عدم آگاهی ایشان در این زمینه واقفم.
کسی که از دیدن پروتکل درمانی اینگونه بر افروخته می شود که دست به تهدید می زند حتما کار اشتباهی انجام داده.
و جالبه که در همین لحضه که این مطلب را می نویسم ایشان اگر اشتباه نکنم در سازمان دامپزشکی مشغول جواب پس دادن در قبال اعمال کودکانه شان هستند.
تبلیغات و خود نمایی در حوضه ای مثل محیط زیست جایگاهی ندارد و فقط موجب تخریب خود شخص می شود. جایگاهی که افراد برای کمک به این مخلوقات زیبای خداوند قسم می خورند و بدون در نظر گرفتن شهرت و پول وظیفه انسانی خود را انجام می دهند.
چند نفر را می شناسید که مجانی حیوانات بی پناه را درمان می کنند و حتی زندگی خود را با آنها تقسیم می کنند؟ آقای دکتر هومن آیا شما می دونید که آقای دکتر معماریان چند حیوان بی پناه در خانه خودشان نگهداری می کنند؟ 20تا؟ 30تا؟ 40تا؟ شما از افتخارات علمی ایشان اطلاع دارید؟ ای کاش می شد کمی از خاکی بودن و پاک بودن ایشان به شما هم میرسید.
میدونم که دکتر معماریان دوست نداره که این افتخار رو جار بزنه ولی من میگم.
اگر شما جان 7 گورخری را که سازمان دامپزشکی تنها به دلیل عدم توانایی در مقید کردن آنها دستور معدوم کردنشان را صادر کرده بود را نجات می دادید و چند روز بعد در تلوزیون برنامه داشتید جلوی دوربین چه می گفتید. آیا فقط به گفتن این جمله بسنده می کردید که "طبق آزمایش های صورت گرفته همه گور ها سالم بودند و علائمی از بیماری در آنها مشاهده نشده" ؟؟؟؟؟
تو وبلاگتون چی می نوشتین؟
دست دکتر معماریان رو می بوسم که باعث افتخار جامعه دامپزشکی کشوره
Ehsan Jannati
Ehsan Jannati
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 Empty سومین شیر باغ وحش ارم تهران نیز جان داد

پست من طرف eti64 1/12/2011, 07:23

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 Female_lion_e-Main

سومین شیر باغ وحش ارم تهران نیز جان داد

آفتاب:در آخرین ساعات روز سه شنبه گزارش کرد از پی مرگ ببر سیبری، سومین شیر باغ وحش ارم تهران نیز جان داد.

این شیر ماده حدوداً ده ساله بوده که ماموران باغ وحش آن را «عسل» نام گذاری کرده بودند.

به تشخیص دامپزشکان مرگ این شیر ماده نیز بر اثر ابتلا به بیماری مشمشه بوده است.

این ماده شیر از چند روز قبل حالی نامساعد داشته و بعد از ظهر روز یکشنبه جان داده است.

چندی پیش، شیوع بیماری مشمشه در باغ‌ وحش ارم تهران باعث مرگ دو شیر در این باغ وحش شده بود.

پس از این دو شیر، یکی از دو ببر سیبری که توسط سازمان حفاظت محیط زیست از روسیه وارد شده بود نیز بر اثر ابتلا به بیماری مشمشه جان سپرد.

سازمان دامپزشکی: همه چیز در این باغ وحش خوب است

روز پیش از آن، خبرگزاریها سخنان دکتر دستور رئیس سازمان دامپزشکی کشور را که از سوی روابط عمومی این سازمان منتشر شده بود پخش کردند که در آن اطمینان داده شده بود همه امور در باغ وحش ارم تحت کنترل است و جای نگرانی نیست.

«دکتر دستور» رئیس این سازمان گفته بود: آزمایشات لازم درباره تك‌سمی‌های موجود در باغ وحش انجام شده است كه سلامت آن ها از نظر عدم ابتلا به بیماری مشمشه تایید شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: این دو قلاده ببر دارای گواهی سلامت از دامپزشكی روسیه به مقصد پارك پردیسان بودند و مجوز ترخیص آن ها از سوی اداره كل دامپزشكی استان تهران صادر شد.

رئیس سازمان دامپزشكی كشور همچنین تاکید کرد باغ وحش تهران، قرنطینه شده و محوطه‌های نگهداری ببرها و سایر گوشخواران ضدعفونی شده است.

با این حال بنا به آزمایش های پزشکی اولیه سومین شیر این باغ وحش نیز براثر ابتلا به بیماری مشمشه جان داده است.
eti64
eti64
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 1/12/2011, 09:29

Dr. Iman Memarian نوشته است: جواب PCR و کشت تمامی شیرها منفی است و می توان شاید بتوان از کشتن این حیوانات جلوگیری کرد.
کاش آقای دکتر در مورد وضعیت و علت از دست رفتن این شیر هم توضیحی بدن.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف siavash_gh 1/13/2011, 08:25

واقعا دست دکترو میبوسم که اینچنین متواضعانه به حیوانت کمک میکنند
siavash_gh
siavash_gh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 1/15/2011, 21:30

ادعای جدید مدیر باغ وحش ارم درباره علت مرگ ببر وارداتی : ببرهای روسی شناسنامه نداشتند و ماده هم باردار نبود / شاید روسها به عمد ببر بیمار به ما داده‎اند!

مجبور شدیم دمای هوا را بسیار خنک نگه داریم؛ تا ببرها با مشکل مواجه نشوند و همین امر سبب شد تا شیرها زجر بکشند / هیچ بررسی برای سلامتی ببرهای روسی انجام نشده بود / به ایران گفته شد ببر ماده روسی باردار است؛ در حالی که پس از گذشت چندین ماه متوجه شدیم این حیوان باردار نبوده است ...

حکیم مهر - خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشت : مدیر باغ وحش ارم تهران ناگفته های مرگ ببر روسی سیبری را با ابراز گلایه مندی از مسوولان سازمان محیط زیست کشور فاش کرد.
'امیر الهامی' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ببر تلف شده روسی که به کشور آورده شد خود ناقل بیماری 'مشمشه' بوده و در ایران مبتلا به این بیماری نشده است.

نفر سمت چپ : الهامی - مدیرباغ وحش ارم

وی اظهار داشت: با آزمایشهای انجام شده خوشبختانه هنوز هیچ اثر و علایمی از بیماری مشمشه در حیوانات دیگر باغ وحش، ‌حتی ببر زنده روسی مشاهده نشده است.
وی با تاکید بر اینکه این اتفاق طی 50 سال اخیر در باغ وحش ارم بی سابقه بوده است، گفت: از حیوانات این باغ وحش بخوبی مراقبت می شود.
الهامی با ابراز دلخوری از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تعریف و تمجید کافی نیست مسوولان ذیربط باید از ما حمایت کنند.
وی بار دیگر با انتقاد از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: این مسوولان نباید بدون بررسی کارشناسانه و نیز در نظر گرفتن شرایط محیطی کشور پیشنهاد روسیه را برای مبادله پلنگ ایرانی با ببرهای روسی می پذیرفتند.
این مسوول گفت: متاسفانه هیچ بررسی برای سلامتی ببرهای روسی انجام نشده بود و پس از آنکه ببرها به کشور وارد شدند، مسوولان محیط زیست تازه به این فکر افتادند که این حیوانات را کجا نگهداری کنند.

* احتمال فریبکاری مسوولان روسی در مبادله ببر بیمار به ایران
الهامی گفت: احتمال می رود مسوولان کشور روسیه از بیماری این ببر اطلاع داشتند اما چیزی نگفته اند و با آگاهی، حیوان مریض را مبادله کردند.
وی اظهار داشت: باید پیش از مبادله ببر سیبری آزمایشات مخصوص انجام می شد و همزمان با آمدن این حیوانات به کشور آزمایشات سلامتی از ببرها گرفته می شد.

* ببرهای روسی شناسنامه بهداشتی نداشتند
الهامی افزود: ببرهای روسی شناسنامه نداشتند و کسی هم برای این مهم اصرار نکرد.

*ببر ماده روسی باردار نبود
مدیر باغ وحش ارم گفت: هنگامی که ببرها از روسیه مبادله شدند به ایران گفته شد ببر ماده روسی باردار است؛ در حالی که پس از گذشت چندین ماه متوجه شدیم این حیوان باردار نبوده است.

* با آمدن ببرهای روسی، شیرها زجر کشیدند و مردند
مدیر باغ وحش ارم افزود:‌ با آمدن ببرهای سیبری دو قلاده شیر آنقدر زجر کشیدند تا مردند.
الهامی توضیح داد: قرار شد این حیوانات برای مدت کوتاهی در خوابگاه دو قلاده ‌شیر آفریقایی که ساختمان محصوری است نگهداری شوند بنابراین مجبور شدیم دمای هوا را بسیار خنک نگه داریم؛ تا ببرها با مشکل مواجه نشوند.
وی ادامه داد: این مهم سبب شد تا شیرها زجر بکشند. بطوریکه این حیوانات نتوانند شب تا صبح از سرما بخوابند و تلف شدند؛ چرا که به هوای گرم عادت داشتند.
گفتنی است دو قلاده شیر تلف شده در باغ وحش، دو ماه پیش از مرگ ببر روسی سیبری جان خود را از دست دادند.
یک ببر روسی نیز هشت ماه پیش، بر اثر ابتلا به بیماری مشمشه در باغ وحش ارم تلف شد.
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/16/2011, 07:11

راستش هی به خودم گفتم هیچی نگو، چیکار داری به این چیزا؟!! دیدم نمیشه. من که همیشه عاشق گربه سانان به خصوص اون بزرگاش بودم حالا باید یه کاری براشون بکنم حتی اگه مرثیه برای مردنشون باشه!!!
نزدیک به 10 ساله که با طیف مختلف مدیران از نوع خصوصی و دولتی و نیمه دولتی در سطوح مختلف سر و کار داشتم. توی سیستمهای مختلف کار کردم و خیلی از سیستمها رو به اقتضای کاری تحلیل کردم. حالا تحلیل من از ماجرای ببر کشون باغ وحش ارم هم اینه که خدمتتون عرض می کنم:
صبح زود آقای رییس از خواب بیدار میشه. هوا آفتابی بوده و روز بسیار شاد و مفرحی بوده. آقای رییس پس از صرف صبحانه مفصل میره به محل کار که همون باغ وحش ارمه. آقای رییس اون روز حسابی سر حال بوده به همین خاطر تصمیم می گیره که بعد از مدتها یه سرکشی به املاک تحت سلطه داشته باشه. به قفس ببرها نزدیک میشه یه دفعه یه فکری به ذهنش میرسه. چه خوب میشه اگه ما بتونیم بچه ببرها رو علاوه بر بچه شیرها به ملت عرضه کنیم و چون مدل مدیریت در ایران مدیریت دوغیه (کشکی هم نه دوغیه) همون لحظه رفته به عمارت مدیریت و دستورات لازم را داده:
مدیر: من می خوام ببرها همین امروز جفتگیری کنن!
پرسنل و دامپزشکان باغ وحش: بله قربان. چشم قربان. همین الساعه!!!
دامپزشکان باغ وحش خطاب به خودشون: خوبه برم ببینم چه داروهایی توی قفسه دارم و هر کدوم کاربردشون چیه؟ راستی یه تفنگ بیهوشی هم هست که همیشه دلم می خواسته ازش استفاده کنم حالا فرصت خوبیه!!!
چند روز بعد روزنامه ها: یکی از ببرهای باغ وحش ارم به خاطر ابتلا به مشمشه دار فانی را وداع گفت!!!
مدیر باغ وحش: حالا چیکار کنیم؟؟
مشاوران و متخصصان: خوب این که کاری نداره میگیم که مشمشه بوده و بعد میگیم که ببرها از روسیه مریض بودن و بعد یه چیز دیگه میگیم و بعد هم یکی دیگه آخر سر هم مردم و رسانه ها همه چیو فراموش می کنن
و پایان ماجرا. (هر چند که اگه چند نفر آدم دلسوز نرسیده بودن ممکن بود که پایان ماجرا با کشته شدن شیرها و چند راس گورخر ایرانی که عربهای حوزه خلیج فارس تو کفشون هستن تموم بشه)
مشکل اصلی توی ایران مدیریته و نبود دانش، یعنی دانش و دسترسی به اون هست ولی همت برای رسیدن به دانشهایی که به آسانی به دست نمیاد کمه. این داستانی که من نوشتم یه حکایت طنزه ولی مطمئن باشید خیلی دور از حقیقت نیست. مطمئن باشید که همه این هیاهوهایی که درباره مشمشه و بیماریهای دیگه و ورود ببر مریض از روسیه وغیره راه انداختن همش جنجال تبلیغاتیه و حتی ممکنه به خاطر اثباتش چند تا حیوون بی گناه دیگه هم قربانی بشن. به خاطر اینکه سهل انگاری های بعضی ها لاپوشونی بشه. یکی نیست بگه اگه روسی ها ببر مریض بهتون انداختن چرا همون موقع آزمایش های لازمو انجام ندادین؟!!! اگه مشمشه از الاغ هایی بوده که به عنوان خوراک به ببرها دادن (عذر بدتر از گناه) چرا الاغها قبل از ذبح از نظرسلامتی آزمایش نشدن؟!!! اگه اداره دامپزشکی به باغ وحش برای غذای آلوده هشدار داده چرا اقدام عملی نکرده؟!! و خیلی چراهای دیگه.
من به صورت تخصصی چیزی در مورد گربه سانان نمی دونم و داشته های من محدود به مطالعاتی بوده که از سر علاقه به این مخلوقات خاص داشتم ولی با این حال من بارها و بارها توی این مطالبی که مطالعه می کردم همیشه صحبت از مشکلات و سختی ها و گاهی نشدنی های تکثیر گربه سانان در اسارت بوده. درست شبیه به همین ماجرای ببر ما در کشور کنیا هم اتفاق افتاده و توی اون ماجرا یه یوزپلنگو به کشتن دادن. زمانی که ببرها را تازه به باغ وحش ارم آورده بودن با یکی از مسئولین بخش گربه سانان صحبت کردم می گفت هیچ برنامه ای برای نگهداری و یا تکثیر ببرها نداشتن، از قبل هم نبوده و قرار هم نیست باشد فقط به خاطر اصرار روسی ها برای داشتن پلنگ حاضر به معامله شدن. می گفت اگه بخوان محیط مورد نظرشونو برای ببرها آماده کنن اگه همین الان شروع کنن شاید 4 یا 5 سال آینده آماده بشه. این همون بی برنامگیه که عرض کردم. مطمئن باشید از همون ابتدا کسانی که تن به این معاوضه دادن هدفشون احیای ببرها نبوده پیش خودشون گفتن که این ببرها رو توی باغ وحش نگه می داریم جهت درآمد بیشتر تازه اگه شد تو باغ وحش تکثیر کنیم که چه بهتر هم برای باغ وحش آب و نون و شهرت میاره هم ببرها رو تکثیر کردیم تا این معاوضه خیلی هم بی نتیجه نباشه، خوب البته این به خودی خود اشکالی نداره ولی نه برای باغ وحشی که متخصصینش برای اولین باره ببرو می بینن! نه برای باغ وحشی که کوچکترین اطلاعاتی در مورد تکثیر ببر ندارن. این همون مدل مدیریت ایرانیه! سعی و خطا!!! بگو یا علی میریم جلو نشد دوباره یه راه دیگه رو امتحان می کنیم!!! اگه نشه که اتفاقی نمیفته فقط یه ببر شایدم دو تا شایدم به خاطر رسانه ای شدن ماجرا یه چند تایی هم موجود بی استفاده!!! این وسط سقط بشه، اینا که مهم نیست!!!
در تایید حرف دوست عزیزم آقای جنتی، من متخصص محیط زیست یا دامپزشک نیستم ولی حداقل بین کسانی که می بینم می تونم خوب و بدو تشخیص بدم. می تونم ببینم که چه کسی داره با عشق و علاقه کار می کنه و چه کسی گرفتار تبلیغات و خودبزرگ بینی شده. تازه اگه پای منافع شخصی هم بیاد وسط چه کسی داره از آب گل آلود ماهی میگیره؟ چه کسی ممکنه پاش توی این ماجرا گیر باشه؟ و خیلی سوالات دیگه. فکر کردن به این نکته باعث میشه که سناریویی که تعریف کردم به واقعیت نزدیکتر به نظر برسه چون می بینیم که پای منافع شخصی در میونه، پای شهرت و افتخار در میونه نه عشق و علاقه به مخلوقات خدا. پس با وجود اینکه افتخار گفتگوی نزدیک با دکتر معماریانو تا حالا نداشتم ولی خسته نباشید و دست مریزاد میگم به ایشون به خاطر کمکها و فرهنگ سازیهایی که در زمینه رعایت حقوق حیوانات و نگهداری از حیوانات ناتوان انجام دادن.
در پایان باید بگم که اینها نظر شخصی من بودن و این ماجرا توی یکی از باغ وحش های یه کشور دور اتفاق افتاده و هرگونه تشابه اسمی افراد و مکانها کاملا تصادفیه و هیچ طیف و صنف خاصی مد نظر نبوده و بی شک مقصر اصلی همون ببرها بودن که یکیشون به سزای عملش رسید.
یاحق
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف Foad 1/16/2011, 18:21

آقا صافدل به موارد خیلی خوبی اشاره کردید. مدیریت یک جانبه و سعی و خطایی، نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت.
امروز در یک برنامه تلویزیونی باغ وحش ZSL در لندن را نشان می داد. طرز آماده کردم غذا، برنامه ریزی تغذیه و جیره غذایی بی نظیر، تمیز کردن جای حیوانات و صحبتهایی از شرایط قرنطینه و پزشکی حیوانات، فوق العاده بودند. اینجاست که همه بهانه های ما برای کشتن ببر بیچاره سیبری رنگ می بازد :
بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 Zsl-london-zoo
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف شيما 1/17/2011, 00:59

آقاي صافدل زيبا نوشته ايد .به راستي كه كوشش و خطا (راهي كه حيوانات براي رسيدن به اهداف خود انجام ميدهند يا روشي كه كودكان با ان دنياي اطرافشان را ميشناسند)طريقه مديريت كشور ماست.
سپاس
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

پست من طرف msafdel 1/17/2011, 08:32

نمیدونم این خبر چقدر صحت داره ولی یه خورده تحقیق توی اینترنت کردم و دیدم منابع مختلفی خبر را اعلام کردن:
داستان مشمشه با قتل عام ناجوانمردانه شيرهای باغ وحش ارم پايان يافت
http://aftabnews.ir/vdcbw9b85rhb8fp.uiur.html

http://varteh.persianblog.ir/post/780/
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف Foad 1/17/2011, 14:07

بله آقای صافدل، متاسفانه این مطلب درست است. من این مطلب را در وبلاگ دکتر هومن خواندم. دکتر هومن نوشته اند که این بیماری قابل درمان بوده ولی چرا درمانی صورت نگرفته و با وجود نمونه برداری، تشخیصی داده نشد تا درمان آغاز شود و آیا کشتن این شیرها تنها راه حل (یا راحت ترین راه حل) بوده و سوالات زیادی که مطرح است. از وبلاگ دکتر هومن مطالعه نمایید:

دیشب صدای نعره از شیرها نیامد /// شاید که مرده شیر از دست الاغ و خرها

دیروز 9 تا از شیرهای باغ وحش تهران را به گلوله بستند و کشتند. به همین سادگی. به جرم بیمار بودن. به جرم خوردن گوشت خر و الاغ آلوده. بیماری که قابل درمان بود. من نمیدانم این آقایان که تفنگ به دست گرفتند و با افتخار، سلطان جنگل را در قفسهای 2 در 2 شکار کردند و به گلوله بستند، به چه شکل خود میمیرند یا مرگ عزیزانشان را می بینند. همین دو هفته پیش بود که همه شان را بیهوش کرده بودیم و ازشان خونگیری و نمونه برداری کرده بودیم. هنوز عظمت و جلالشان را درذهن دارم که چه آرام زیر دستانم خوابیده بودند.

خیلی دلم گرفته. فکر کنم دیگه وقت بستن بارو بنه ست و رفتن از اینجا.

به قول اخوان: بیا ره توشه برداریم / قدم در راه بی برگشت بگذاریم / ببینیم آسمان هرگجا آیا همین رنگست
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 Empty تصاویر شیرهای کشته شده

پست من طرف Foad 1/17/2011, 14:11

من سال پیش از شیرهای کشته شده تصاویر و فیلمهایی گرفته بودم. چندتا از تصاویر شیرهای کشته شده باغ وحش پارک ارم را در اینجا قرار می دهم. تصاویر بیشتر را در تاپیک باغ وحش پارک ارم مشاهده کنید.

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 IMG_0336

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 IMG_0335

بررسی وضعیت حیوانات باغ وحش پارک ارم تهران - صفحة 2 IMG_0337
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف siavash_gh 1/17/2011, 16:14

خوابیدی بدون لالایی و قصه
بگیر آسوده بخواب بی درد و غصه
دیگه کابوس زمستون نمیبینی
توی خواب گلای حسرت نمیچینی
دیگه خورشید چهرتو نمیسوزونه
جای سیلیای باد روش نمیمونه
...
siavash_gh
siavash_gh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/17/2011, 16:31

جالبه همین چند وقت پیش رفته بودم باغ وحش ارم از مسئول شیرها پرسیدم که چرا توی اسارت بیشتر عمر می کنن؟ گفت که چونکه توی اسارت جاشون امنه و غذاشون راحته و جنگ و دعوا هم نمی کنن.
حالا اگه ببینمش بهش می گم که حرفش یه اگر داره اونم اینه که "اگر تو باغ وحش های ایران نباشن"!!!
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف marzieh 1/17/2011, 18:31

خیلی خبر بدی بود من وقتی تو اخبار شنیدم شوکه شدم .کلی گریه کردم اما چه فایده!!!! آقا فواد من فکر نمیکنم اونهایی که راحت حیوان کشی میکنن خودشون یا عزیزاشون ناراحت بمیرن شاید ما دلمون میخواد یک جوری این رفتار خشن جواب داشته باشه و به قول قدیمیا دنیا دار مکافات باشه ولی من گمون نمیکنم که باشه!
marzieh
marzieh
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف peyman_1365 1/18/2011, 07:14

سوال

اين مطلب آخرين بار توسط peyman_1365 در 1/18/2011, 07:20 ، و در مجموع 2 بار ويرايش شده است.
peyman_1365
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

پست من طرف peyman_1365 1/18/2011, 07:18

Dr. Iman Memarian نوشته است:
یک خبر هم ذکر کنم خوشبختانه برخلاف میل دکتر هومن و برخی دیگر که برای معدوم شدن شیرهای باغ وحش و دیگر حیوانات لحظه شماری می کردند، جواب PCR و کشت تمامی شیرها منفی است و می توان شاید بتوان از کشتن این حیوانات جلوگیری کرد.

واقعا متاسفم که جامعه دامپزشکی اینطور به جون هم افتادند!!!

دیدیم که جواب کشت منفی (مثبت) بود و خبرهای دروغ هر روز به خورد ما داده میشد.با این تفاسیر هیچ باغ وحشی توی دنیا دیگه به ما حیوان نمیده.ادعای ما ایرانیها گوش آدم و عالم رو کر کرده.
حالا که هم شیرها و هم ببر مردند چرا هیچ دامپزشکی جواب نمیده؟لطف کنید دامهای کوچک و حیوانات خانگی رو با این جور حیوانات یکی نکنید.
peyman_1365
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

پست من طرف Foad 1/18/2011, 08:45

marzieh نوشته است:آقا فواد من فکر نمیکنم اونهایی که راحت حیوان کشی میکنن خودشون یا عزیزاشون ناراحت بمیرن شاید ما دلمون میخواد یک جوری این رفتار خشن جواب داشته باشه و به قول قدیمیا دنیا دار مکافات باشه ولی من گمون نمیکنم که باشه!
خانم مرضیه، بلاخره کسانیکه در این مورد مسئول بودند باید جوابگوی قانون باشند. قطعا قانونی در این مورد وجود دارد، شایدم نیست !!!

آقای صافدل، نکته سنجی خوبی داشتید، تصویر پلاکارد شیرها را برای همین قرار دادم، برایم من هم طول عمر 12 ساله شیرها در طبیعت و طول عمر 30 ساله آنها در قفس پارادوکس داشتد!

آقای پیمان، بحث و تبادل نظر به جون هم افتادن نیست. برای من و سایر دوستانم هم این سوال وجود دارد که چرا هیچ کس جوابگو و پاسخگو نیست.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف Foad 1/18/2011, 08:46

یکی از تاثیر گذارترین مطالب در مورد شیرهای پارک ارم را در وبلاگی خواند که قبلا مطلب گزیده ای از نامه های ببری به ننه ببری و بالعکس را از آن در انجمن قرار داده بودم. مطلب کامل را در لینک زیر و وبلاگ ورطه بخوانید:

شیرهای باغ وحش ارم با شلیک گلوله به شقیقه‌ شان کشته شدند
شاید احمقانه باشد اما بیشترین عذاب من در باغ وحش دیدن شیر در قفس است. برخلاف خیلی از حیوان های دیگر انگار شیر به زندانی بودن خود، به تحقیر شدن خود آگاه است. چشم های شیر نر باغ وحش ارم که حکایتی داشت، همیشه (حتا این آخرین بار که یک ماه پیش دیدمش) پر آب بود مثل چشم پیرمردی که دارد ذره ذره مرگش را در تنگ ترین و بی روح ترین قفس تاریخ، در جایی که جماعت مشتاق به شکم و زیر شکم اش نخودچی پرت می کردند و می خندیدند می بیند. این بار چه زخمی هم بر پشت اش افتاده بود،‌ یک بریدگی، شاید اهمال یک کارگر یا نتیجه ی دعوایی خانوادگی.
برای اولین و آخرین بار من صدای نعره های شیر را در همین باغ وحش فکسنی و دلگیر شنیدم. نعره ای واقعا مسحور کننده، مو بر اندام راست کننده، پرطنین و در عین حال غمگین. حال آن نعره ها با شلیک گلوله ای به شقیقه خاموش شده. شیر پیر و محبوب و یال و کوپال ریخته ی من مثل یک سرباز جان داده و شاید باید خوشحال بود که به قول بابا زیر دست نشده.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف شيما 1/19/2011, 01:40

من هرگز به باغ وحش نميرم چون از ديدن همين صحنه ها ديوانه ميشم
شيما
شيما
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

روانشناس گفتگوی لاک پشتی روانشناس انجمن
کاربر ماه انجمن کاربر برتر انجمن

پست من طرف MohammadRN 1/19/2011, 11:19

پس‏لرزه‎های مرگ ببر وارداتی : واکنش دکتر جمشیدی (رئیس بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران) به اظهارات دکتر ملوک‎پور / اصلاً در جریان بیماری ببرها نبوده‎ایم!

حکیم مهر - در حالی که اخیراً دکتر هومن ملوک پور دامپزشک شاغل در بخش خصوصی مدعی شده بود ، دامپزشکان دانشگاه تهران سه ماه نتوانسته‏اند بیماری ببرها را تشخیص دهند و وی و همکارانش در اولین معاینه بیماری را تشخیص داده‎اند، دکتر شهرام جمشیدی رئیس بیمارستان حیوانات خانگی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به این موضوع واکنش نشان داد.

این در حالی است که مسئولان محیط زیست نیز قبلاً از همکاری دامپزشکان دانشگاه تهران در پروژه ببرهای وارداتی خبر داده بودند.

دکتر شهرام جمشیدی درباره این‌که دانشکده دامپزشکی در جریان بیماری ببرها بوده است یا خیر؟ گفت: به عنوان رئیس بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران اعلام می‌کنم که به هیچ وجه در جریان بیماری ببرها نبودیم و هیچ قراردادی برای نگهداری یا واکسیناسیون آنها نداشته‌ایم.

وی در ادامه اظهار داشت: حتی از همکاران ما نیز به طور رسمی هیچ درخواستی برای درمان ببرها نشده است.

رئیس بیمارستان دانشکده دامپزشکی تهران درباره برخی ادعاها مبنی بر این دانشکده دامپزشکی در تشخیص بیماری ببر وارداتی ناتوان بوده است، گفت: رسماً اعلام می‌کنم که هیچ درخواستی از سوی محیط زیست مبنی بر همکاری نداشته‌ا‌یم و اصلاً در جریان بیماری و مشکلات پیش آمده نبوده‌ایم.

وی افزود: حتی پاتولوژی یا سایر بخش‌های دانشکده نیز از این مسئله بی‌اطلاع بوده‌اند.

جمشیدی درباره نمونه‌برداری از ببر وارداتی، گفت: هنوز مشخص نیست که نمونه‌برداری‌های صورت گرفته را به کجا ارسال کرده‌اند آیا تخصصی‌تر از این دانشکده وجود دارد؟

وی با بیان این که دانشکده این ادعاها را پیگیری حقوقی می‌کند، گفت: خواسته من رسیدگی قانونی و حقوقی به این ادعاها است بنابراین شکایت حقوقی می‌کنیم تا دانشکده محکوم نشود.
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 1/19/2011, 11:26

یک دامپزشک : میمون‎های باغ وحش علائم مشمشه دارند / مدیر باغ وحش تهران : اصلاً میمون‎ها مشمشه نمی‎گیرند

حکیم مهر - یک دامپزشک شاغل در بیمارستان دامپزشکی تهران با اشاره به معدوم شدن 9 قلاده شیرهای باغ وحش گفت: دامپزشکان از بروز بیماری در میمون‌ها و مشاهده علائم آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

دکتر امیر پیمان خسروی آزاد با اشاره به تلف شدن ببر نر وارداتی سیبری و پس از آن مرگ شیرهای باغ‌وحش ارم بر اثر بیماری گفت: سازمان محیط زیست دامپزشکی را متهم می‌کند که نظارت کافی بر خوراک حیوانات تلف شده نداشته در حالیکه این وظیفه مدیریت باغ وحش است که قبل از اطمینان از سلامت مواد غذایی مصرف شده در باغ وحش اجازه استفاده از آن را در محیط باغ وحش ندهد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دامپزشکی اعلام کرده که باغ وحش باید قرنطینه شود، گفت: دلیل مقاومت باغ وحش در از بین بردن حیوانات و یا انتقال آنها به محل دیگر جای سؤال دارد. در حالیکه مسئولان باغ وحش مدعی هستند که باید ابتدا آلودگی ثابت شود و سپس آنها اقدام به از بین بردن حیوانات کنند.

این دامپزشک در ادامه افزود: در همین مدت مرگ شیرها آغاز می‌شود بنابراین مسئولان باغ وحش با توجه به شیوع بیماری اقدام به کشتار 9 قلاده شیر می‌کنند. وی گفت: صورت مسئله مشخص است اکنون با توجه به صحبت‌های اشاره شده آلودگی شدید باغ وحش به بیماری مشترک مسجل است.

خسروی بیان کرد: گزارش‌های تأیید نشده‌ای در زمینه بروز آلودگی‌ها در میمون‌ها نیز وجود دارد. از سوی دیگر گربه‌های ولگردی که در باغ‌وحش ارم به وفور رفت و آمد می‌کنند می‌توانند به راحتی این بیماری مشترک را به شهر انتقال دهند. باغ وحش تهران در حال حاضر در آلودگی قرار دارد و از لحاظ استاندارد نیز تنها یک قفس بزرگ برای حیواناتی است که در آنجا زندگی می‌کنند.

این دامپزشک با بیان اینکه مسئولان باغ وحش بهتر می‌دانند که چه بر سر حیوانات این باغ وحش آمده است اظهار داشت:‌مشمشه یک بیماری عفونی مسری و بسیار کشنده است و از جمله بیماری‌های رایج بین انسان و تک سمی‌ها است.

وی در رابطه با آلوده شدن میمو‌ن‌های باغ وحش نیز به این بیماری اظهار داشت: این بیماری بسیار مسری و کشنده است و برای میمون‌ها نیز خطرناک است. ضمن اینکه دامپزشکانی که در دامپزشکان تهران رفت و آمد دارند از بروز علائم بیماری در میمون‌ها به شدت اظهار نگرانی کرده‌اند.

این دامپزشک در ادامه با تأکید بر اینکه مشمشه بیماری مشترکی بین انسان و حیوان است گفت: وزارت بهداشت و مرکز کنترل بیماری‌های مشترک این وزارتخانه خطر را بسیار جدی بگیرد.

این در حالی است که مدیر باغ وحش تهران در واکنش به این اظهار نظر ، ابتلای میمون‎های باغ وحش به مشمشه را تکذیب کرد.

الهامی درباره خبری در خصوص ابتلای میمون‌های باغ وحش به بیماری "مشمشه " تصریح کرد: این بیماری برای تک‌سمی‌هاست و اصلاً‌میمون‌ها نمی‌توانند به این بیماری مبتلا شوند، خبر ابتلای میمون‌ها به بیماری "مشمشه " به طور قطع تکذیب می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این ادعا که گربه‎ها می‎توانند با تردد به باغ وحش بیماری مشمشه را منتقل کنند گفت : در قفس‌های حیوانات راهی وجود ندارد تا گربه‌های ولگرد وارد شده و به بیماری مبتلا شوند.

مدیر باغ وحش ارم افزود : حتی پسماندهای حیوانات هم اگر آلوده باشد قابل دسترس برای گربه‌ها نیست چون این پسماندها نیز با آهک از بین می‌روند.
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 1/19/2011, 11:56

در مورد اینکه چه حیواناتی مشمشه میگیرن من اطلاعات دقیقی ندارم ولی ممکنه که یه موجود خودش نگیره ولی ناقل بیماری باشه. مشمشه هم اینطور که توی اینترنت خوندم اینطوری بود یعنی توی اون مقاله گفته بود یه سری از حیوانات نمیگیرن ولی ناقل هستن.
من خودم گربه ها رو توی بعضی از قفسها دیدم که رفت و آمد می کنن.
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف شیوا 1/19/2011, 12:52

اونشب 20:30یه گزارش پخش کرد سگها و گربه ها جمع شده بودن ...داشتن بقیه غذای حیوونای باغ وحشو میخوردن..
مگه مشمشه فقط بین انسان و گربه سانان و سم داران نیست؟میمون جزء کدوم حساب میشه؟یحتمل انسان ماقبل تاریخ!
به امید خدا قراره تعادل جمعیت به دست بیاریم... متفکر
شیوا
شیوا
مدیر گفتگوی لاک پشتی
مدیر گفتگوی لاک پشتی

صفحه 2 از 3 الصفحة السابقة  1, 2, 3  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة