گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش

5 مشترك

صفحه 2 از 2 الصفحة السابقة  1, 2

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 Empty رد: آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش

پست من طرف Foad 12/11/2010, 15:48

ممنون آقای جنتی از توضیحاتتون. من سعی می کنم به همه راهنمایی ها و پیشنهادات شما گوش بدم و از آنها در گرفتم تصاویر بهتر استفاده کنم. عکاسی را دوست دارم و می دانم که شاید نشه به عکاسی عنوان یک شغل با درآمد مناسب نگاه کرد ولی کاری هست که به آن علاقه مندم.

- من معمولا ویرایش سریع و ساده ای روی تصاویر دارم، این کار را با نرم افزار ساده ای مثل ACD See انجام می دهم و از امکان کراپ، چرخش و فلیپ و اوتو لول Auto Level (برای تنظیم اتوماتیک رنگها) و کنتراست، گاما و برایتنس آن استفاده می کنم. برای از بین بردن نویزها در بعضی از تصاویری که با ایزو بالا گرفته شده از Blur استفاده می کنم.
فکر کنم باید با ویرایش صحیح و حرفه ای تصاویر خام آشنا بشم. در مورد ویرایش تصاویر در فوتوشاپ اطلاع زیادی ندارم و از فتوشاپ برای طراحی استفاده می کنم.
- در مورد کراپ حق با شماست، کمی تصویر را کراپ کردم.

- در مورد تزئینات، نورپردازی، گیاه طبیعی و بگراند آکواریوم حق با شماست. مدتهاست که قصد دارم روی بهتر شدن تانک گلدفیشهام کار کنم ولی هنوز نتوانستم به طور جدی روی آن کار کنم. در امتحان بعدی اگر اجازه بدین قصد دارم با توجه به راهنمایی های شما تصاویری از آکواریوم زنده زا هام تهیه کنم. فعلا تصویری از کت فیشهام قرار می دهم:

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 IMG_1865

در مورد دوربین، هنوز مشغول سبک و سنگین کردم شرایط هستم، بررسی قیمتها، چویسها، امکانات و شرایط خودم. دقیقا چیزی که اشاره کردید برای من مهم است، اینکه بتوانم از تمام امکانات دوربینی که دارم استفاد کنم و نیازهای من هم پاسخ داده شود. مثلا هنوز هم خودم را برای نداشتن یک دوربین خوب برای گرفتن تصویر زیر سرزنش می کنم. مسلما اگر دوربین بهتری داشتم می توانستم تصویر زیر (زبان مار) را به بهترین شکل ثبت کنم :

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 IMG_1570

با سایت عکاسی آشنایی دارم و مقالاتش را مطالعه کردم ولی آموزش و اطلاعاتی که شما گفتید واقعا برام ارزشمند است و دید بهتری از عکاسی بهم دادند.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

پست من طرف Foad 12/12/2010, 14:33

msafdel نوشته است:لنزها رو میشه به گروههای زیر تقسیم کرد: لنزهای ماکرو، سوپرماکرو، واید، تله، سوپرتله، لنز چشم ماهی و همینطور لنز زوم. هر لنزی یه سری مشخصات داره که بر اساس اونا امکانات و کیفیت و طبیعتا قیمت اونا تعیین میشه مثلا فاصله کانونی، لرزشگیر، قطر لنز، سرعت لنز و بسیاری پارامترهای دیگه.

آقای صافدل، میشه یک توضیح مختصری در مورد انواع لنز که معرفی کردین بدین؟

به نظرتون در پست قبلی و در تصویر مار، با چه تنظیمی می توانستم زبان مار را به بهترین شکل در تصویر داشته باشم؟
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف msafdel 12/13/2010, 13:52

لنزهای ماکرو و سوپرماکرو برای عکاسی از موضوعات نزدیک و یا بسیار نزدیک بکار میرن. این لنزها قابلیت فوکوس روی همچین سوژه هایی را دارن.
لنز واید زاویه دید وسیعی داره و برای وقتی که بخواید فضای بیشتری را در عکس قرار بدید بکار میره
فاصله کانونی توی لنزهای تله بالاست و برای عکسبرداری از فواصل دور از این لنز استفاده میشه.
لنز زوم به لنزهایی میگن که تقریبا همه کاره هسنن.
فواد جان عکس قشنگی گرفتی. این بستگی داره به هدفت از عکس. اگه منظورت از عکس این بوده که یه جورایی حرکتو توش نشون بدی خوب عکس موفقی بوده ولی اگه می خواستی که زبون مار واضح و ثابت دیده بشه باید عکستو فریز می کردیریعنی با سرعتی عکس می گرفتی که یک لحظه قطعی و واضح ثبت میشد. برای این کار باید سرعت شاتر (زمان باز شدن شاتر) را زیاد کنی که البته این کار به معنای کم شدن نوره و باید برای جبران کم شدن نور تنظیمات دیگه ای هم با توجه به سوژه، نور و ... انجام بدید.
اینجاست که همونطور که آقای جنتی هم گفتن شناخت و تجربه و اطلاعات در مورد حیوانی که سوژه قرار دادی خیلی مهم میشه.
اون انعکاس نور روی میز هم تاثیر منفی زیادی روی عکس گذاشته.
دوربینی که باهاش عکس میگیری چیه؟
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف Foad 12/13/2010, 17:04

آقای صافدل، ممنون از توضیحاتتون در مورد لنزها. پس با این توضیح، لنزهای روی دوربینهای کامپکت و لایک از نوع زوم هستند.

آقای صافدل، به این جنبه تصویر که حرکت سریع زبان مار را نشان می دهد، توجه نکرده بودم. من مار را در حالیکه توی دستم بود، روی یک سطح سفید براق (جعبه اسپیکر که ایگو توش بود! منظورم اینکه محیط زیاد کنترل شده نبود) قرار دادم و وقتی بهش نگاه کردم، دیدم که زبانش را در فاصله های تقریبا ثابتی خارج می کند، دوربین را روی مد ماکرو قرار دادم و ایزو را روی Hi و سعی کردم با توجه به منظم بودن خروج زبان، دکمه شاتر را در زمان مناسب فشار بدم. هدفم این بود که بتوانم زبان مار را شکار کنم، ولی با توضیح شما، حرکت سریع آن را شکار کردم! تصاویر بیشتر این مار در تاپیک مار ذرت (Corn Snake) قرار دادم. این تصویر را در جشنواره حیوانات خانگی و در یک محیطی که روی نور و زمینه و ... کنترل زیادی نداشتم گرفتم. تصاویر بیشتر من را در گزارش تصویری بازدید از دومین جشنواره حیوانات خانگی ببینید.

من فعلا یک دوربین کنون کامپکت دارم، دوست دارم حتما یک دوربین بهتر تهیه کنم:

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 Canon_sd1100is
Canon PowerShot SD1100 IS (Digital IXUS 80 IS)
8.0million effective pixels
32 MP/cm² pixel density
38mm - 114mm (3x) zoom lens
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف msafdel 12/13/2010, 18:13

فواد جان فکر می کنم دوربین شما مود دستی هم داشته باشه. برای گرفتن همچین عکسی باید مود Manual باشه و بعد خودت سرعت شاترو مثلا روی 1/100 ثانیه تنظیم کن (حدسی گفتم، تا حالا تجربه عکاسی از مار نداشتم).ایزو را هم روی Hi نذار اگه نمی خوای خودت تنظیمش کنی برای هر عکس، اونو روی Auto بذار.
عکاسی از حیوانات همیشه همینطوره. خیلی کم پیش میاد که بتونی صحنه را از قبل آماده کنی. به همین خاطره که نیاز به حوصله و در عین حال سرعت عمل و تجربه داره. مثلا همین مسئله که برای فریز کردن حرکت زبون مار توی عکس نیاز به چه سرعتی هست حتما نیاز به تجربه عکاسی از مار و شناخت مار داره.
امیدوارم هرچه زودتر یه دوربین بهتر تهیه کنی، شاید قسمت بشه تو برنامه طبیعت گردی بعدی یه چند تا عکس باهم انداختیم لبخند
البته قدر این دوربین کامپکت (به قول یکی از دوستان دوربین فندکی) رو هم بدون.
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف Foad 12/15/2010, 18:03

آقای صافدل
باز هم ممنون از توضیحاتتون، من تا به حال با مود دستی دوربینم کار نکرده بودم ولی با توضیح شما سعی کردم باهاش کار کنم ولی هنوز نتوانستم همه نکاتش را کشف کنم و تصاویر خوبی با مود دستی تهیه کنم.
من هم امیدارم بتوانیم یک برنامه طبیعت گردی و عکاسی با دوستان و شما داشته باشیم. همچنین امیدوارم بتوانیم از توضیحات آقای جنتی هم که تجربه زیادی در این مورد دارند استفاده کنیم. تصاویر سفر به طبیعت که قبلا با دوستان رفتیم را می توانید ببینید.

منظره اطراف اتوبان رشت به قزوین :
آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 IMG_0999
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 12/15/2010, 18:14

بالای این تصویر چیه؟ منظورم اون سایست
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 12/15/2010, 19:09

فواد جان سایت عکاسی دوره های آموزشی غیر حضوری برگزار میکنه. فکر کنم اگه دوره مقدماتی عکاسی دیجیتالو شرکت کنی مفید باشه. حتی به نظرم توی انتخاب دوربین هم می تونه خیلی کمکت کنه.
من هم خیلی علاقمندم تا از تجربیات آقای جنتی در عکاسی بیشتر استفاده کنم.
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف Ehsan Jannati 12/16/2010, 14:33

من آماده انتقال تجربیات هستم اشاره
این مسابقه عکاسی سایت آخرین بار کی انجام شده؟
Ehsan Jannati
Ehsan Jannati
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Foad 12/18/2010, 07:15

آقای جنتی ممنون. مسابقه عکاسی قبلا برگزار می شد و در حال حاضر به شکل جدید اولین دوره آن با مشاوره و راهنمایی شما قرار است برگزار شود. امیدوارم در این مورد هم ما را در برگزاری و داوری آن راهنمایی کنید و نظرات و پیشنهاداتون را در اجرای بهتر آن مطرح نمایید. اگر امکان داره شما هم در مسابقه شرکت کنید.
باتشکر

کانون مسابقات انجمن
آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 Cameraبخش ویژه مسابقات انجمن گفتگوی لاک پشتی
مسابقه عکاسی از حیوانات (خانگی، وحشی، ماهی و ...)
مسابقه عکاسی با موضوع آزاد (طبیعت، گیاهان، حیات وحش، منظره و ...)
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف Foad 1/13/2011, 06:43

آقای جنتی نکات زیر را در تاپیک مسابقه عکاسی از حیوانات (خانگی، وحشی، ماهی و ...) توضیح دادند :

Ehsan Jannati نوشته است:با سلام به دوستان

چند نکته به ذهنم میرسه که بگم
اول : در انتخاب عکس ها دقت بیشتری بکنید . انتخاب هم با خودتونه و سعی کنید بهترین عکس رو آپلود کنید. اینطور نباشه که تعداد زیادی عکس آپلود کنید و انتخاب رو به عهده بازدید کننده ها بگزارید.
دوم: تا جایی که میتونید سعی کنید عکس خام خروجی دوربین رو آپ نکنید. به وسیله فتوشاپ یا Acdsee میتونید ابتدایی ترین ادیت ها رو مثل کراپ کردن ( برش و انتخاب بخشی از عکس) و تنظیم نور و کنتراست رو انجام بدین. که خیلی ساده است.
سوم: با دقت به عکس سعی کنید تشخیص بدید که چه عاملی به عکس صدمه زده و از زیبایی اون کم کرده. به کمک همین نرم افزار ها اقدام به حذف آنها بکنید. از عکس هایی که تا حالا آپ شده بعضی ها پتانسیل تبدیل شدن به یه عکس خوب را دارند.
چهارم: حجم عکس ها را تا حدود 200 کیلوبایت پایین بیارید
پنجم: وجود یک نکته در عکس به جذابیت عکس کمک میکنه.
مثلا خواب ملوس یک گربه روی قالیچه ایرانی - نگاه دزدکی یک لاکپشت از پشت سنگ ها - شباهت گربه با عروسک های اطرافش و ...

من می خواستم یک برنامه که خودم ازش زیاد استفاده می کنم را معرفی کنم. برنامه ای برای حذف خیلی راحت اجسام از تصاویر. این برنامه خیلی کاربرد دارد. من حتی برای تصاویری که چاپ می کنم هم ازش استفاده می کنم. فکر می کنم برای ویرایش تصاویر پرتره هم کاربرد دارد. حتما به عنوان تجربه هم شده ازش استفاده کنید. قطعا از کارکردش شوکه می شوید :

Portable Inpaint 2.4 - نرم افزار حذف اجسام از تصاویر

به طور حتم برای شما هم پیش آمده است که جسم خاصی را در تصویری دیجیتال بخواهید حذف کنید و تصویر مورد نظر همراه با قسمت برش داده شده را بازسازی نمایید. این عمل برش عکس می تواند بسیار مشکل و زمان بر باشد اما سایت دانلود رایگان نرم افزار قصد معرفی برنامه ویرایش کم حجم و قدرتمندی را دارد که در این زمینه بسیار کمک شما خواهد کرد.
Inpaint نام نرم افزار گرافیک حرفه ای برش عکس می باشد. استفاده از این نرم افزار برش حذف اجسام از تصاویر بسیار آسان می شود، بصورتیکه کافیست شما فقط محدوده ای از تصویر که جسم مورد نظر جهت حذف در آن قرار دارد را توسط کادری ساده انتخاب نموده و آن را پاک و ویرایش نمایید سپس خواهید دید که چگونه این نرم افزار کم حجم و کوچک قسمت مورد نظر را بصورت شگفت انگیزی بازسازی خواهد کرد. با استفاده از نرم افزار Inpaint قادر خواهید بود انواع اجسام اضافی، نوشته ها، موجودات و .. را حذف نمایید.

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 Portable-Inpaint-2.4-www.freedownload.ir

بطور مثال شما با دوربین دیجیتالی خود عکس زیبایی تهیه کرده اید ولی متوجه می شوید که مورد نا خواسته ای هم در عکس افتاده است ! کافی است تا عکس را وارد نرم افزار حذف اجسام از تصاویر گرافیک یعنی Inpaint نمایید و آن مورد اضافی را توسط کادری دور آن انتخاب کنید و عملیات حذف و بازسازی را آغاز نمایید و نرم افزار بصورت اتوماتیک و جادویی پشت قسمت حذف شده را بشکل حرفه ای و مطابق با تصویر اصلی ایجاد می نماید.
در واقع نرم افزار برش عکس دیجیتال با استفاده از الگوریتمی خاص که اطراف کادر انتخابی و رنگ های زمینه را در نظر می گیرد و طبق آن بازسازی رنگ ها را صورت می دهد به نحوی که کسی قادر به تشخیص حذف جسم از تصویر نباشد این عمل را انجام می دهد. نسخه Portable Inpaint با تمامی نسخه های ویندوز سازگار می باشد و همچنین نیاز به نصب ندارد.

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 ICO-download دانلود رایگان نرم افزار برش عکس (حجم : 3 مگابایت)
آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 ICO-Key رمز عبور فایل : www.fdl.ir
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

پست من طرف Foad 2/4/2011, 20:19

این مطلب به عکاسی طبیعت ربطی ندارد ولی در مورد عکاسی دیجیتال؛ جالب است و شاید دوستان از آن اطلاعی نداشته باشند:

این فولدر DCIM بالاخره چی هست؟
حتما شما هم دیده‌اید که همه‌ی دوربین‌های دیجیتال، حتی دوربین موبایلتان اصرار عجیبی دارند عکس‌هایشان را در فولدری به نام DCIM ذخیره کنند. اما قضیه‌ی این DCIM چیست؟ اصلا این به چه معنی‌ست؟ چرا مثلا یک فولدری به نام Photos نمی‌سازند یا مثلا چرا عکس‌ها را در همان مسیر ریشه ذخیره نمی‌کنند؟

آموزش عکاسی طبیعت و حیات وحش - صفحة 2 Dcim_target5137875

جواب این است که همه‌چیز زیر سر همان قضیه‌ی همیشگی‌ست، استاندارد! از همان دوران ابتدای ساخت دوربین‌های دیجیتال DCIM به عنوان فولدری شناخته شدکه همه چیز را مرتب و منظم نگه می‌دارد. DCIM که مخفف کلمات (Digitla Camera IMages) می‌باشد فولدری است که بلافاصله پس از این که مموری کارت را در دوربین می‌گذارید، دوربین به دنبال آن می‌گردد و در صورتی که وجود نداشته باشد نیز بلافاصله آن را روی کارت حافظه ایجاد می‌‌کند. همین طور بسیاری از نرم‌افزار‌های ویرایش تصویر فقط به دنبال فولدر DCIM می‌گردند و آن را اسکن می‌کنند و وقتشان را برای اسکن جاهای دیگر هدر نمی‌دهند که این باعث می‌شود فقط عکس‌هایی که روی کارت حافظه‌تان توسط دوربین خودتان گرفته شده اسکن شود.
Foad
Foad
حامی حیوانات لاک پشتی
حامی حیوانات لاک پشتی

صفحه 2 از 2 الصفحة السابقة  1, 2

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة