گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

کشف سند تکامل در غار

4 مشترك

کشف سند تکامل در غار Empty کشف سند تکامل در غار

پست من طرف Innocent 9/17/2010, 14:28

ماهی‌هایی که در غارهای تاریک زندگی می‌کنند، در طی تکامل خود از ماهی‌های آب‌های سطحی، چشم‌ها و رنگدانه‌های خود را از دست داده‌اند. این ماهیان نمونه‌های نادر و جالب برای مطالعه تکامل در بین جانوران هستند

بهنوش خرم‌روز: بر اساس نظریه تکامل و انتخاب طبیعی، موجودات در طی تکامل بر اساس تطابق و سازگاری بیشتر با محیط، تغییر کرده و گونه‌هایی موفق به ادامه بقا شده‌اند که بهترین سازگاری را با محیط پیدا کرده‌اند. اغلب این تغییرات به واسطه جهش ژنی در گونه‌ها اتفاق می‌افتد. یکی از بهترین موجودات برای مطالعه تکامل، ماهی‌هایی هستند که در غارهای تاریک زندگی می‌کنند.

به گفته محققین،‌ اجداد این ماهی‌ها چشم داشته‌اند اما ماهی‌های فعلی نه چشم دارند و نه رنگدانه. آن‌ها در غارهای تاریک زندگی می‌کنند و ظاهرا دیگر به چشم نیازی ندارند.

کشف سند تکامل در غار 10-9-15-221624fish

بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، در حال حاضر بیش از 80 گونه از ماهیان غارنشین روی زمین وجود دارند که اغلب آن‌ها نوادگان ماهی سطح‌نشین به شمار می‌آیند. در این بین،‌ گونه‌ای از این ماهیان وجود دارد که هنوز اجداد سطح‌نشین آن هم به ندرت یافت می‌شوند. بدین ترتیب شانس مقایسه رفتاری و ژنتیکی آن‌ها با اجدادشان وجود دارد که خب شانس نادری است.

محققین می‌گویند در مقایسه، به جز چشم‌ها و رنگدانه‌ها، این دو ماهی تفاوتی با هم ندارند. به نظر می‌رسد این سازگاری با محیط است که این اختلافات را ایجاد کرده است. یکی از تفاوت‌های بارز ماهیان غارنشین با اجدادشان، ‌نحوه پیدا کردن غذا است.

این ماهی‌ها به سیستم توجه به لرزش مجهز شده‌اند. آن‌ها می‌توانند جایی که آب به هم می‌خورد را تشخیص بدهند و به سمت آن شنا کنند. در آب‌های تاریک غارها که شکارچیان بسیار کمی حضور دارند، این رفتار دردسری برای ماهی به دنبال ندارد و به او کمک می‌کند که در تاریکی غذای خود را پیدا کند، در حالی که برای اجدادش که در آب‌های پر از شکارچی زندگی می‌کردند، می‌توانست پر از خطر باشد، چون ممکن بود ماهی درست به سمت شکارچی حرکت کند و طعمه آن شود.

منبع: خبرآنلاین
Innocent
Innocent
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

کشف سند تکامل در غار Empty رد: کشف سند تکامل در غار

پست من طرف hogwarts_hymn 9/17/2010, 15:04

راه درست یافتن حقیقت همینه.
برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با تکامل (evolution ) و درک بهترین نظریه پیدایش حیات می تونید به دنبال Richard Dawkins بگردید.

ایشون زیست شناس و برنامه نویس و رییس انجمن معرفی علم در دانشگاه آکسفورد هستند.
چندین کتاب در این مورد نوشتند ( ژن خودخواه - ساعت ساز نابینا و .... ) که همشون به جز ساعت ساز نابینا در ایران ممنوع هستند (چرا ؟ ) البته به ترجمه ی فارسی اون هم نمیشه اعتماد کرد ولی برای آشنایی خوبه.
hogwarts_hymn
hogwarts_hymn
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

پست من طرف MohammadRN 9/17/2010, 16:32

چقدر جالب زکیه خانم
من چند هفته پیش با این ماهی نا بینا آشنا شدم که بومی مکزیک هستش و می خواستم تو سایت معرفی کنم. ماهی خیلی جالبیه
فکر می کنم تنها ماهی آکواریومی نابینا باشه. این ماهی برای حرکت خودش از خط جانبی خودش کمک می گیره
دوستانی که دوست دارند اطلاعات بیشتری در مورد این ماهی به دست بیارند می تونند در گوگل blind cave fish رو سرچ کنند

MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف msafdel 12/6/2010, 19:12

محمد جان جالبه بدونی یکی از معروفترین ماهی های غار نشین تو ایران زندگی می کنه. منطقه تنگ 7 در استان لرستان. فقط با قطار میشه اونجا رفت. ماهی بسیار خاصیه. متاسفانه به دلیل شکار بی رویه (با وجود ممنون بودن شکار اون) نسلش در خطر انقراض قرار داره. این ماهی متعلق به گروه خاصیه که فقط در همین منطقه در دنیا یافت میشه.
msafdel
msafdel
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

کاربر منتخب مدیرکل انجمن

پست من طرف MohammadRN 12/7/2010, 02:13

محمد جان تو بخش پرسش و پاسخ درباره ماهیان ایران قبلاً در مورد ماهی ای که شما گفتید بحث شده اعتماد به نفس
MohammadRN
MohammadRN
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی
مدیرکل گفتگوی لاک پشتی

گروه گرافیک گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة