گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

باغ وحش کوچک من

+59
sheytoonak
شيما
parsaa_91
bita.b.m
لوما
samira
patil
marion
rira
فریده
Srk_rani
amir hosein
honey
ghazaleh
hadi1981
mary
Salma
سارا س
arefkarimzadeh
im_213
ultra
sat082
sepah salar
reyhan_choopoon
sara_b211
niloofar20
White Tiger
Aragorn
bita koushki
محمد
Alireza
eti64
snake_eater
مه لقا
dordon
mahsa
مرضیه
spider
samir
apb
Saeid
Koosha_Raisi
شرزاد
rain
محیا
masi
nightlight
Ronia
Ariana
Sahra
amir.h
farzadprogram
Mr.Mizuyama
maryam.m
Foad
لاکی
Podunk
Torkan A
Dr. Iman Memarian
63 مشترك

صفحه 2 از 11 الصفحة السابقة  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  الصفحة التالية

باغ وحش کوچک من - صفحة 2 Empty رد: باغ وحش کوچک من

پست من طرف شرزاد 7/27/2009, 04:41

دکتر دختر مال مردم.باید بدید بره بلاخره.ولی از شرایط زندگیش مطمئن بشید. اشاره
ان شاءا.. خوش بخت بشن... :[-o<:
خیلی خوشحال
شرزاد
شرزاد
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

پست من طرف شرزاد 7/27/2009, 04:43

خوب پس فقط مینونه تحیقیق در مورد پسر. :scratch:
شرزاد
شرزاد
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Ronia 7/27/2009, 04:43

خوش به حال خواستگار جینگیل که پدر خانومی به این گلی و مهربونی داره. :;;>:
Ronia
Ronia
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Koosha_Raisi 7/27/2009, 04:55

اول در مورد پسره تحقیق کنید آقای دکتر. :;;>:
Koosha_Raisi
Koosha_Raisi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 7/27/2009, 05:08

خیلی خوشحال خیلی خوشحال خیلی خوشحال
خب پس اگه داماد را میتونید تحمل کنید خیلی خوشحال دخترتون را بدید بهش در غیر این صورت هی دعواتون می شه lol!
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 7/27/2009, 05:19

این آقا پسر 2 سالشه، بسیار شیطون و بامزه است. ولی بازم تاکید میکنم بسیار شیطون یعنی از دیوار راست میره بالا. تا حدودی این خصوصیتش برعکس جینگیل خانم متین و آروم منه. ولی خیلی دوستداشتنی و لازم به ذکر است تنها سگی است که دخترم راهش داده تو خونه و خیلی باهاش بد اخلاقی که نمی کنه هیچ کلی هم با هم بازی می کنند (آخه راستش دختر من با غریبه ها چه حیوان چه آدم خوب نیست و سخت دوست می شود). البته تا زمانی که جینگیل را خسته بکنه چون خستگی ناپذیره در بازی کردن.

اینم عکساش

باغ وحش کوچک من - صفحة 2 IMG_3410

باغ وحش کوچک من - صفحة 2 IMG_3407

باغ وحش کوچک من - صفحة 2 IMG_3398

نمیدونم چکار کنم؟؟؟؟؟ راهنمائیم کنید لطفا

اين مطلب آخرين بار توسط Dr. Iman Memarian در 7/30/2009, 11:59 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 7/27/2009, 05:37

علف باید به دهن بزی شیرین باشه لبخند
مبارکه رز بهش میاد مرد زندگی باشد
من که به عنوان خاله جینگیل پسندیدمش خیلی خوشحال

عکس از کاسکو لطفا بذارید من شاید بخوامش (عکسش را مامانم میخواد ببینه)
مریض نیست؟ به انسان چه بیماری منتقل میکنه؟
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Koosha_Raisi 7/27/2009, 05:52

خیلی شوهر خوبی میشه!

**

کاسکو خیلی حیوون معرکه ایه.
عموی من داره.
سر صبح با صدای الله اکبر کاسکوی عموم تو مشهد بیدارم می شدم!

صدای تلفن، گربه، الله اکبر، الو، کیه؟؟؟، سلام، و... را در می آورد

و حتی هیس هیس هم می کرد!

در ضمن با دو تا دختر عمو هام می رقصید.
یعنی دختر عموم می رفت کنار قفسش و سرشو به چپ و راست تکان می داد و هیس هیس می کرد و بشکن می زد. کاسکو هم در جواب هیس هیس می کرد و سرشو همراه با دختر عموم به چپ و راست تکون می داد.!!!!!
Koosha_Raisi
Koosha_Raisi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 7/27/2009, 05:56

این دوتا کچل و کوچول اسماشونه. متاسفانه به علت شرایط بسیار نامناسب نگهداری که داشتند دچار بیماری روانی Feather picking شده بودند و در حال حاضر 1.5 سال است که تحت درمان با داروی آرامبخش قوی هستند. تمام پرهای خودشون را کنده بودند حتی کرک پرها را ولی در حال حاضر همانطور که مشاهده می منید پر در آورده اند و در حال بهبودی هستند. البته نیاز به شرایط کملا بدون استرس و ادامه درمان دارند.

African grey parrot:
طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای محبوب در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است ، علت محبوبیت این پرنده، هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای این پرنده می‌باشد و شاید به یقین بتوان گفت که این پرنده بهترین پرنده تقلید کننده صدا در جهان می‌باشد که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر سپرده و تکرار نماید وبا این کار باعث شادی و خوشحالی صاحبان خود گردد . این پرنده در محیط زیست طبیعی خود پرنده‌ای خجالتی و ترسو است . طوطی خاکستری آفریقایی و یا به تعبیری دیگر کاسکو از سالیان دور به عنوان پرنده اهلی در قصرهای پادشاهان و خانه‌های طبقات مختلف مردم جامعه نگهداری می‌شده‌است و رومیان اولین ملتی در جهان هستند که در باره این پرنده مطالبی نوشته‌اند .
این پرنده در اصل پرنده‌ای وحشی است که در قاره آفریقا زندگی می‌کند و از قرن‌ها پیش مورد توجه آدمی قرار گرفته و تلاش‌های زیادی برای اهلی کردن و آموزش دادن پرنده صورت گرفته‌است .امروزه کاسکو‌ها توسط پرورش دهندگان دست آموز شده و به پرنده‌ای خانگی و سرگرم کننده و جالب تبدیل شده‌است با این حال به دلیل آنکه عملکردی غیر قابل پیش بینی دارند نباید به آنان زیاد اطمینان کرد .کاسکو‌هایی که از حیات وحش به جمع انسان‌ها آورده میشوند نیازمند صبر و کوشش بسیار برای آموزش و تطبیق با محیط تازه هستند.کاسکوها بسیار قوی هستند در صورت عصبانیت میتوانند گاز بگیرند و یا پنجه بکشند.

این پرنده یکی از اعضای تبار پستاسی Psitacidac می‌باشد که همانند سایر طوطیان از بدنی استوار ولی نرم تشکیل شده به طوری که پرنده می‌تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدن خوددسترسی داشته باشد وتا ۱۸۰ درجه سرخود را برگرداند . اندازه بدن طوطی خاکستری آفریقایی بسیار متفاوت است و در گونه‌های کوچک ۱۲ سانتی متر ودر گونه‌های بزرگ تا ۱۰۰ سانتی متر می‌رسد و وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است رنگ پر وبال آن خاکستری است و در نژاد کنگو رنگ دم آن سرخ رنگ است ، دمگاه به رنگ خاکستری روشن و لبه‌های بال سیاه رنگ و پاها خاکستری تیره هستند . رنگ منقار پرنده سیاه و رنگ چشم پرنده بالغ زرد روشن و هردو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به هم می‌باشند . این پرنده در طول زندگی زاد و ولد می‌کند و معمولاً در حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند .

طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای تیز پرواز است و پروازی منظم دارد اما این پرنده قدرت جهت شناسی مناسبی ندارد و نمی‌تواند همانند کبوترها محل زندگی خود را جهت یابی نموده و به لانه بازگردد ، از این رو پرورش دهندگان این پرنده باید توجه کافی داشته باشند که چنانچه پرنده از محل زندگی خود دور شد ، نمی‌تواند به راحتی لانه و کاشانه خود را یافته و بدان بازگردد .

کچل و کوچول:

باغ وحش کوچک من - صفحة 2 IMG_3412
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Ronia 7/27/2009, 05:59

خودشون همدیگرو دیدن و پسندیدن دیگه. حالا شما بگذارین چند وقت با هم دوست باشن خیلی خوشحال ببینن اصلاً با هم کنار میان!
جینگیل و این آقا پسر خوشبخت از چه نژادی هستند؟
خیلی بامزه ست عشق :;;>:
Ronia
Ronia
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 7/27/2009, 06:05

در مورد این آقا پسر گلی که آمده خواستگاری باید بگم ایشون بیکارن و در نتیجه در صورتی که اینجانب نوه دار بشوم... شما که می دونید من همیشه تعداد زیادی حیوان دارم که باید بشون کمک کنم و می ترسم نتونم خوب به نوه های گلم برسم و تازه مسئولیتم چندین برابر میشه و نکته دیگه اینکه پولدار نیستم ناراحت ... . شاید برای ادامه تحصیل از ایران برم و ....

از طرف دیگه خیلی دوست دارم جینگیل بچه داشته باشه چون دیگه 6 سالشه داره خیلی زود میگذره کاش می توانستم زمان را بگیرم کاش می شد!؟ نمی دونم چکار کنم خیلی فکرم را اشغال کرده...........

هم دخترم هم این آقا Miniator pincher هستند.

اگر راهنمائیم کنید ممنون می شوم

اين مطلب آخرين بار توسط Dr. Iman Memarian در 7/30/2009, 12:02 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شرزاد 7/27/2009, 06:08

منم با حرف مریم جون موافقم اگه جینگیل خانم خوششون بیاد حله.... <:-p
به نظر پسر خوبی میاد... نگاهش معصوم و پاک خیلی با نفوذه :;;>:
مبارکه رز عشق <:-p
شرزاد
شرزاد
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف شرزاد 7/27/2009, 06:12

من فکر کنم چون نمی تونید که با خودتون ببریدش بهتره که کسی رو پیدا کنید که به بهترین شکل از این زوج جوان و در آینده از بچه هاشون مراقبت کنه....
ما که خونمون خیلی کوچیکه متاسفانه نمی تونم کمکی بهتون بکنم.
دلم واسه این پرنده ها سوخت کاش میشد نگهدارمشون. ناراحت
شرزاد
شرزاد
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 7/27/2009, 06:18

آخه آدم دخترش را ول می کنه و میره! من می گم بابای بافرهنگی نیستم حتی اجازه نمیدم دخترم شوهر کنه بره خونهء شوهرش... من اگر نتونم لپو و جینگیل را ببرم هرگز نمی رم.
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف شرزاد 7/27/2009, 06:26

ببخشید دکتر... ناراحت
خوشبحال جینگیل ....
خوب بهتره حیواناتی که درمانشون رو به اتمام هست و مثل جینگیل بهشون وابسته نیستید رو به دوستانی خوب واگذار کنید که سرتون خلوت تر بشه و این طوری می تونید از نوه هاتون به خوبی نگهداری کنید.
لبخند
شرزاد
شرزاد
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Ronia 7/27/2009, 06:56

به نظر من جینگیل هم حق داره آینده شو انتخاب کنه. من مطمئنم شما هم به عنوان یک پدر مهربون و بی نظیر ، فقط خوشبختی جینگیل رو می خواین. :;;>: عشق
من فکر می کنم اونچه خودتون صلاح می دونید برای جینگیل بهترینه.
برای رفتن هم می تونین یا با خودتون ببرینشون (که میدونم می برید) یا به کسی که مورد اعتمادتون هست بسپارین تا زمانی که برگردین. رز
موفق باشید آقای دکتر :\m/:
Ronia
Ronia
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Koosha_Raisi 7/27/2009, 07:01

آقای دکتر می دانم که چقدر به حیوانات علاقه دارید ولی به نظر من هیچوقت برای حیوانات ترک تحصیل نکنید.

منظورم این نیست که به حال خودشون رهاشون بکنید ولی هر کاری بکنید تا هم بتوانید از ایران بروید و ادامه تحصیل بدهید و هم این دو ازدواج کنند و...
راه های زیادی وجود داره.
آدم باید با تمام وجودش به حیوانات خدمت کنه.
اما نباید به خاطر اون ها از پیشرفت باز بمونه.

موفق باشید.

راستی آقای دکتر مامان بزرگ من سگ داره سگ هاش خیلی ریزش مو دارند!!!!!!
راه حلی برای این کار نیست؟؟؟

ممنون میشم در بخش مربوطه توضیح دهید...

ممنون. لبخند
Koosha_Raisi
Koosha_Raisi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Saeid 7/27/2009, 07:05

آقای دکتر اگه کسی کاسکو هارو بخواد باید هر دوتاشو با هم ببره؟؟
Saeid
کاربر خوب لاک پشتی
کاربر خوب لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 7/27/2009, 18:35

کوشا جان در مورد ریزش مو سگ اگر تماس بگیرید بهتر می توانم راهنمایی کنم.

کاسکو ها را اگر کسی بخواد می تواند تک تک هم ببرد (در صورت داشتن شرایط مناسب) ولی با هم خیلی خوبن. خیلی هم با هم دوست هستند.

از لطف همه شما دوستان خوبم تشکر می کنم. دارم تصمیم بزرگی می گیرم امیدوارم تصمیم درست را بگیرم.

با تشکر فراوان
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Dr. Iman Memarian 7/27/2009, 19:19

دوستان من یک دوست بسیار خوب دارم که بیمارم بوده و در حال حاضر دوست خوبم است. یک سیاه گوش زیبای ماده که در پارک پردیسان نگهداری می شود (در شرایطی نچندان خوب) مشکل شدیدی داشت که خوشبختانه درمان شد و بعد باهم دوست شدیم. اگر دوست دارید از بیماریش و روند درمانش بیشتر بدونید به لینکهای زیر سر بزنید:

http://wmenews.com/newsletters/File/Volume-2/Issue-3/V2%20Issue3%20-%20Nov%202007_En_Final2%208.pdf

http://wmenews.com/newsletters/File/Volume-2/Issue-3/support/Periapical%20Abscess%20in%20lynx.pdf

سیاه‌گوش اورآسیا (نام علمی: Lynx lynx) نوعی گربه‌سان بومی اروپا، سیبری، آسیای میانه و هیمالیا است که بزرگترین گونه در میان سیاه‌گوش‌ها به حساب می‌آید.

مشخصات جسمی:
طول بدن سیاه‌گوش اورآسیا بین ۸۰ تا ۱۳۰ سانتیمتر، طول دم آن بین بین ۵ تا ۱۹ سانتیمتر و ارتفاع قامت آن از شانه به حدود ۷۰ سانتیمتر می‌رسد. رنگ آن نیز بین قهوه‌ای و خاکستری روشن به همراه خال‌های سیاه در بدن است. گوش‌های مشکی بلند و کاکل‌دار و دو رشته ریش سیاه‌رنگ نیز در زیر گلو مشخصات دیگر این حیوان هستند. پنجه‌های پوست‌کلفتی نیز دارد که مانند کفش زمستانی در هنگام راه رفتن روی برف یاری‌اش می‌کنند.

تولید مثل:
سیاه‌گوش‌‌های اورآسیا چند همسر هستند و در هر زایمان ۱ تا ۴ فرزند به دنیا می‌آورد. فصل تولد توله‌ها از اوایل زمستان و تا اواسط بهار است. چشم بچه‌ها پس از ۱۰ تا ۱۷ روز باز می شود، بین ۲۵ تا ۲۸ روز پس از تولد قادر به راه رفتن هستند و تا حدود ۱ سالگی به مادر وابسته‌اند.

رفتار:
سیاه‌گوش‌ها بیشتر در گرگ و میش هنگام طلوع و غروب خورشید فعالند. جانوران قلمرو طلبی هستند. تراکم جمعیتی آن‌ها وابسته به تعداد شکارهای موجود در منطقه است و در بهترین حالت به ۴۶ رأس در ۲۵۰ کیلومتر مربع می‌رسد.

طعمه:
انواع جوندگان، خرگوش‌ها، قوچ و میش و انواع آهو مهمترین منابع تغذیه سیاه‌گوش اند. آن‌ها قادرند، علفخوارانی تا ۴ برابر اندازه خود (مانند گوزن شمالی) را شکار کنند.

وضعیت کنونی:
تصویر سیاه‌گوش اورآسیا بر روی اسکناس ده روبلی در بلاروس، چاپ ۱۹۹۲شکار بیش از اندازه، تخریب زیستگاه، کمبود غذا و از مهمترین خطرات پیش روی این حیوان است که در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (خطرِ انقراض) قرار دارد. در اکثر نواحی اروپای غربی به جز چند منطقه حفاظت شده نسل آنان از بین رفته است. در ایران وضعیت این حیوان کاملا نامشخص است و می توان آنرا انقراض یافته شمرد و یا در شرف انقراض. این توضیحات را دادم تا کمی در مورد این موجود زیبا و بی همتا
که در پارک پردیسان و زیر نظر محیط زیست نگهداری می شود و شرایط نگهداری بسیار بدی دارد بیشتر فکر کنیم ولی این درد دل من است کو گوش شنوا!

این هم عکس این خانم بی همتا و خشن (جای پنجه روی صورت نگهبان قفسش نشانگر خشونت و شجاعتش است) و من:

باغ وحش کوچک من - صفحة 2 IMG_2170

یک نکته دیگه: همه با ازدواج جینگیل موافقن!؟ کسی مشکلات من را مهم نمی داند! باید قبول کنم؟

با تشکر فراوان
Dr. Iman Memarian
Dr. Iman Memarian
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی
دامپزشک گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Koosha_Raisi 7/27/2009, 23:32

آقای دکتر ممنونم ازتون.

من با ازدواجشون موافقم اما همینطور که گفتم:
آدم باید با تمام وجودش به حیوانات خدمت کنه.
اما نباید به خاطر اون ها از پیشرفت باز بمونه.
Koosha_Raisi
Koosha_Raisi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 7/28/2009, 00:05

آقای دکتر خیلی خیلی جالبه ، چه دوست خوشکلی دارید(سیاه گوش) ، در مورد دختر و زندگیتون هم که گفتید تصمیمی بزرگی دارید ، من فکر می کنم که شما حتما نصمیم خوبی گرفتید. امیدوارم موفق شوید.

راستی از میل ورم ها چه خبر ، یادتون هست در نمایشگاه آکواریوم و ماهی زینتی یه عده برای نمایش آورده بودند و قرار بود در آینده برای فروش بیاورند ، گفتم یه وقت از اون ها عقب نمونید ، که البته بازم می دونم شما کارتون درست تر از این حرف هاست.

اين مطلب آخرين بار توسط apb در 7/28/2009, 04:19 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف maryam.m 7/28/2009, 01:11

دکتر چقدر این سیاه گوش نازه (دکتر خوشبحالتووووووون) من عاشق این پستاندارانم و همیشه دلم میخواست اینهایی که قابل دسترسی نیستن را داشته باشه (شیر پلنگ ببر خرس فیل زرافه....) توی دانشگاهها هم برای زشته ی دوم ارشد دنبال رشته ی اکولوژی بودم که دیدم خیلی در ایران این رشته ضعیفه و تخصصی نیست.

در مورد جینگیل ، ... دکتر یک کار دیگه هم میتونید انجام بدید
اگه رفتنتون حتمیه( واقعا عالیه چون شما لایق بهترین درجه تحصیلی از بهترین دانشگاهها هستید) ، جینگیل را اونجا شوهر بدید <:-p
maryam.m
maryam.m
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Koosha_Raisi 7/28/2009, 03:56

خب این آقا پسر اینجا گناه داره!
Koosha_Raisi
Koosha_Raisi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف samir 7/28/2009, 04:23

دکترجان
شما بهتر می دانید اگر نژاد جینگیل و خواستگارش، از جمله نژادهای خوب هستند و ارزش تکثیر داره، چرا نذارید ازدواج کنند؟
نکته دوم این هست که وقتی جینگیل بهش اجازه ورود به حریمش داده یعنی اینکه همدیگر رامیخوان و اگر تحت کنترل شما نبودند حتما بدون اجازه شما ازدواج می کردند.
مثل سگ یکی از دوستان ما که با یک سگ خیابانی ریخت روی هم و کاری از دست صاحبش برنیامد و از آنجائیکه دنبال ایشون می رفتند توی خیابان نهایتا متاسفانه توسط مامورین شهرداری از بین رفت.

فقط یک سوال اشکالی نداره جینگیل 6.5 ساله با یک پسر 2 ساله ازدواج کنه؟
سوال بعدی اینکه حیوان نر بعد از اینکه با ماده جفت گیری کرد، آیا اون را ول می کنه یا اینکه در کنار هم ادامه می دهند؟ (منظور من توی سگ سانان و گربه سانان هست، بطور مثال تا جائیکه من دیدم در مورد گربه ها، آقای نر همواره خانم را تنها می ذارند و می روند)
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

صفحه 2 از 11 الصفحة السابقة  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  الصفحة التالية

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة