گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

خدایان و الهه های مصر باستان

3 مشترك

خدایان و الهه های مصر باستان Empty خدایان و الهه های مصر باستان

پست من طرف کیمیا 5/19/2010, 13:03

رع
رع ایزد خورشید بود که در تصاویر گاهی با بدن انسان و سر شاهین نشان داده میشد.مصری ها عقیده داشتند که رع جهان را خلق کرده است.انها فکر میکردند که رع هر روز در طول اسمان کشتی خویش را به حرکت در می اورد ودر وقت غروب ان را به جهان زیرین هدایت می نماید.در هنگام طلوع خورشید رع از جهان زیرین خارج میشد و کشتی خود را یک بار دیگر به داخل اسمان می راند.

ایزیس و ازیریس
مصری ها عقیده داشتند که در زمانی خیلی پیش از این ایزیس و ازیریس نخستین پادشاه و ملکه بودند.هنگامی که ازیریس به دست برادر شرور و اهریمنی خود به قتل رسید ایزیس از نیرو های جادویی خود کمک گرفت تا شوهرش را یکبار دیگر به زندگی باز گرداند.ازیریس ایزد مردگان و فرمانروای جهان زیرین شد و ایزیس به مقام الهه درمان-ازدواج و عواطف مادرانه رسید.

[b]باستت
باستت دختر رع و الهه ای بود به شکل گربه- او زنی بود که سر گربه ای داشت-مصری ها عقیده داشتند که باستت پدید اورنده ان قسمت از نیروی خورشید است که موجب رشد محصول می گردد.انها هر سال برای بهبود محصول خود باستت را نیایش می کردند.باستت الهه رقص و موسیقی هم بود و مالک احساسات عاشقانه هم به شمار می امد.

[b]بس
بس یکی از محبوب ترین خدایان مصر بود.اوخپل و کوتاه و خوش مشرب بود ودر حالیکه بدن و صورتی مشابه انسان داشت-گوشها و دمش مثل گوش و دم شیر بودند.بس شادی و خوشبختی را برای خانواده ها به ارمغان می اورد و از وسایل خانه محافظت می کرد.

هوروس
هوروس پسر ایزیس و ازیریس بود که سر شاهین داشت.مصری ها تصور می کردند که فرعون انها در واقع همان هوروس است که به شکل انسان در امده است.

توت
توت ایزد ماه بود. مصری ها عقیده داشتند که توت به انها توانایی نوشتن را هدیه کرده است.بعلاوه او خدای پزشکی و ریاضیات هم بوده و گاهی اوقات او را به صورت نوعی میمون به نام بابون نشان میدادند.او همچنین به صورت مردی با کله پرنده نیز تصویر میشد.

[b][i][u]FINISH خیلی خوشحال
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

خدایان و الهه های مصر باستان Empty رد: خدایان و الهه های مصر باستان

پست من طرف kim-kim 5/19/2010, 13:12

جالب بود... قلب
ممنون :m/:
kim-kim
kim-kim
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 5/19/2010, 14:34

قابلتو نداشت کیمیا جان. لبخند
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 5/19/2010, 14:56

دوستان اگه میتونن نظر بدن. :[-o<:
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فریده 5/20/2010, 10:53

جالب بود کیمیا جون. من در مورد الهه های مصریان چیزی نمی دونستم فقط به اهرامشون علاقه دارم. به هر حال بابت مطلبت ممنون مفید بود
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف کیمیا 5/21/2010, 13:02

فریده ی عزیز قابلتو نداشت. لبخند رز
کیمیا
کیمیا
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی