گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

Respiratory Illness

+2
arefkarimzadeh
Farshad.roger
6 مشترك

Respiratory Illness Empty Respiratory Illness

پست من طرف Farshad.roger 4/23/2010, 07:27

با سلام به دوستان من کلا به تحقیق علاقه زیادی دارم به خصوص در موارد پزشکی!
تحقیقی از چندین سایت انجام دادم و یکی از بیماریهایی که لاکپشت ها به اون نسبتا زیاد دچار میشن..عفونت و کلا بیماری های تنفسی هست...و هرجا رو من نگاه کردم نوشتم وقتی لاک پشت ها به این بیماری دچار میشن کار بسیار سختی هست برای دکتر دامپزشک که این مشکل رو حل کنه...
حالا من از دوستان به خصوص دکتر معماریان سوالی دارم که چه عاملی باعث این بیماری میشه ؟ و راه درمانش چیه؟
این بیماری به RI معروف هست و تا اونجا که من دیدم خیلی از دارندگان لاک پشت به شدت از این مریضی ترس دارن
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

Respiratory Illness Empty رد: Respiratory Illness

پست من طرف arefkarimzadeh 4/23/2010, 07:36

سلام قبلا ها در اوایل سایت به یکی از دلایل اومده اشاره شد

کولر

بله اگر لاکپشت در جریان هوای کولر قرار بگیره سرما می خوره واز نظر تنفسی مشکل پیدا می کنه
arefkarimzadeh
arefkarimzadeh
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 4/23/2010, 08:13

مرسی از شما عارف جان
اما راه های بهبودی ....نشانه های اولیه ...و کلا از لحاظ پزشکی چکار برای لاکی باید کرد...و چه چیزهای دیکری باعث این میشن
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/23/2010, 08:17

اگه به من اجازه بدی و عجله نداشته باشی من می تونم یک یا دو روز دیگه مطلبشو برات آماده کنم فرشاد جان
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 4/23/2010, 08:19

نه سیامک جان مشکل خاص و عجله ای نیست فقط هدف اگاه شدن و کردن همه از این مریضی و اینکه چرا درمانش سخته هست..هرکی وقت داشتی مطلب رو بزار
مرسی
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 4/23/2010, 08:23

arshad.roger عزیز ، بسیار ساده است ، گردن رو می کشند ، صدای عطسه شنیده می شه! یک وری شنا می کنند و علائم فلجی و عدم تعادل در آن ها دیده می شه!

از لحاظ پزشکی ، حتما شرایط قرنطینه و خاص با آب کم تا خفه نشوند و بردن پهلوی دامپزشک تا تشخیص قطعی صورت بگیره و داروی لازم داده بشه و سرما و کوران باد به طور کلی عامل اصلی است! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 4/23/2010, 08:27

با تشکر ازتون مهندس ناراحت پس تابستونا حسابی باید مراقب کولر باشیم
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف الهام 4/23/2010, 08:28

لاکی خدابیامرز منم همینجوری شده بود و همین علائمی رو داشت که آقا پرهام گفتن. آقای دکتر هم گفتن که لاکی سردش شده چون دمای آب و خشکی کم بوده و توصیه کردند که تو شرایط قرنطینه نگهش دارم که متاسفانه دیر شده بود
الهام
الهام
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف apb 4/23/2010, 08:30

Farshad.roger عزیز ، دقیقا!

Elham s عزیز ، امیدوارم که دیگه برای هیچ کس از این موارد پیش نیاد! و در دفعه های بعدی اگه لاک پشتی نگهداری کردید ، مراقبت کافی ازش به عمل بیاورید! موفق باشید ، پرهام.
apb
apb
کاربر باتجربه لاک پشتی
کاربر باتجربه لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 4/23/2010, 10:12

راستی چرا معمولا منجر به مرگ میشه و قابل درمان نیست یا حداقل چرا انقدر ازش میترسن؟ ناراحت
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/23/2010, 10:18

تا اینجای مطلب رو که من خوندم زیاد هم ترسناک نیست، سعی می کنم تا شب بزارم روی فروم
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/23/2010, 11:15

لاک پشت های صحرایی و نمایشنامه ی بیماری تنفسی رویی (بالایی)
این بیماری در لاک پشت های خانگی در اروپا، انگلستان و ایالات متحده برای مدتی طولانی با ترشحات بینی همراه بود، گرچه فهرست کاملی از انواع لاک پشت های مبتلا شده به این بیماری در دست نیست اما می توان گفت تا زمانی که ثابت نشود نمی توان گفت یک لاک پشت این بیماری را دارد در غیر این صورت باید همه ی گونه ها را مظنون دانست. در انگلستان این بیماری معمولا در لاک پشت های یونانی (Testudo graeca) و لاک پشت های هرمن (Testudo hermanni) دیده میشود. سعی در متهم کردن و مقصر پنداشتن هرکس در این زمینه ناموفق بوده است. در آزمایشات اولیه، همه ی سوظن های موجود به انواع باکتری ها شکست خوردند و عامل این بیماری یک ویروس قلمداد شد.

در مرکز دامپزشکی دانشگاه فلوریدا، انواع لاک پشت ها با ترشحات بینی، اعم از لاک پست یونانی، لاک پست لئوپارد (Geochelone pardalis)، لاک پشت های رادیتید (Geochelone radiata)، لاک پشت ستاره دار هندی (Geochelone elegans) و لاک پشت نقب زن (Gopherus polyphemus) وجود داشتند، همچنین در گونه ی لاک پشت های بیابانی اسیر (Xerobates (Gopherus) agassizii) نیز مشاهده میشد.

در مطالعات انجام شده روی لاک پشت های بیابانی، یک نوع ارگانیزم باکتریایی به نام Pasturella testudinis به صورت ایزوله موجود بود و درواقع دلیل اصلی این بیماری قلمداد شده بود.
گرچه بیماری P. testudinis کاملا ایزوله شده بود اما باز هم هویت این ارگانیزم کاملا نامشخص بود.

بیماری تنفسی در لاک پشت های وحشی
در سال 1988 لاک پشت های صحرایی در منطقه ی کرن کانتی (Kern County) واقع در کالیفورنیا بعد از انتقال به مراکز درمانی و کلینیک ها علائمی دقیقا شبیه لاک پشت های اسیر را از خود بروز دادند. این علائم شامل ترشحات خلط مانند ، چشم های پف کرده و چشم های تورفته و ... بود. براساس این علائم، این سندروم را «سندروم بیماری تنفسی رویی»(URDS) نامیدند. (Upper Respiratory Disease Syndrome)
در تشخیص بیماری لاک پشت های صحرایی در منطقه طبیعی در سال های 1989 تا 1990 کاملا مشخص شد که بسیاری از آنان بیمار بودند و لاک آنها تا حد مرگ، نشانه های بیماری را نشان میداد. در بررسی های بعدی مشخص شد که همین علائم بیماری URDS در لاک پشت های مناطق شرق صحرای موجاوه، اطراف لاس وگاس، نوادا، یوتا و آریزونا هم وجود دارد و به طور ناگهانی در لاک پشت های صحرای سونوران آریزونا نیز ظهور کرد.
در ماه می 1989 طبق قراردادی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده، طی یک فعالیت ابتکاری، شفاف سازی خاصی در زمینه ی این نوع بیماری صورت گرفت. درطی این مطالعات، درک نوع بیماری زا بودن این ویروس، مورد اصلی جدل بود. براساس این یافته ها درواقع این بیماری (URDS)، معادل یک بیماری تنفسی قدیمی قلمداد شد. امروزه احتمال ابتلا به URTD بیشتر از URDS است.

تحقیق برای یافتن دلایل
تحقیقات میکروبیولوژیکی در خصوص URTD و اثبات بالقوه بودن آن درنهایت با شکست مواجه شد. Pasturella testudinis کاملا ایزوله شده بود. البته مطالعات الکترومیکروسکوپی وجود Mycoplasma را در همان سطح بیماری قبلی تایید کرد. ولی آن نیز همانطور که در مورد پستانداران و پرندگان رخ داد، در مورد لاک پشت ها هم کاملا ایزوله شد.
البته همچنان فاکتورهای مستعد کننده مانند تغذیه نامناسب یا محل زندگی نامناسب، خشکی محیط و ... می توانند باعث ایجاد آن شوند. همه ی این موارد نیاز به دقت در تهیه ی حیوان خانگی سالم را نشان می دهند، بنابراین پیش از حصول اطمینان از سلامت حیوان، آن را خریداری نکنید.

دارو و درمان
تا چندی پیش هیچ نوع آنتی بیوتیک یا ترکیبی از آنهابرای درمان URTD وجود نداشت.با اعتقاد بر این است که Mycoplasma و Pasturella مهم ترین ارگانیزم ها در URTD باشند، آنتی بیوتیک به صورت ترکیبی از 10 mg/kg دوکسی سایکلین (doxycycline) از نسبت کل وزن بدن، تهیه شد که طبق دستور آن می بایست هر روز به مدت یک ماه از راه دهان خورانده شود و براساس تحقیقاتی دیگر می بایست هر دو روز یک با تزریق وارد بدن شود.
دکتر والتر روسکوف، یکی از دامپزشکان دانشگاه لوس انجلس کالیفورنیا گزارشات موفقیت آمیزی از آزمایشات این ترکیب ارائه داده است و این آنتی بیوتیک موفقیت آمیز عمل کرده است
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 4/23/2010, 11:28

مرسی ازت سیامک جان برای گذاشتن اطلاعات خیلی سریعت
امیدوارم همه استفاده کنن و خوبه که وضع داره بهتر میشه توی درمانش
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف siamak 4/23/2010, 11:30

قابل شما رو نداره، من اگه هر کمکی ازم بربیاد که کمک کنه توی نگهداری و سلامت حیوانات خانگی دریغ نمی کنم، اگه باز هم امری بود در خدمتم
siamak
siamak
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف فریده 4/23/2010, 12:19

مرسی آقا سیامک بابت اطلاعات مفید و کمک به لاک پشت دوستان

من برای شلمان حدود 3 هفته دارویی رو که دکتر تجویز کرده بودن رو تزریق کردم اما باز هم مرد. دکتر می گفت نخاع شلمان آسیب دیده.
فریده
کاربر باسابقه لاک پشتی
کاربر باسابقه لاک پشتی

پست من طرف Farshad.roger 4/23/2010, 12:49

البته اقا سیامک گفتن درمان و...رو اما در بعضی سایت های خارجی و...من دیدم 99% از کسانی که لاک پشتشون این بیماری رو گرفته شانسی خوب شدن یا متاسفانه مردن....و نوشته شده که برای دامپزشک کار سختیست و میبینیم بچه های فروم هم اکثرا مشکل داشتن و نتونستن حلش کنن بهتره خیلی مراقب باشیم... این هم جوابی بوده که داده شده در کنار اطلاعات سیامک جان اینو ترجمه میکنم و میزارم:

RI چیست؟
عفونت سیستم تنفسی هست شامل هر عفونتی در سیستم تنفسی از قبیل ریه دهان و...بینی و گلو و....
دلیل این بیماری چیه؟
به صورت خلاصه : نامعلوم اما ویروس و باکتری که به صورت طبیعی در اب هوا یا خود لاک پشت هست و سیستم ایمنی به دلایلی دچار مشکل میشود
چطور شروع میشه و اولین نشانه ها چیست:
به صورت خلاصه: به صورت شانسی/ بی قانون شروع میشه بعضی وقتا بااوردن لاک پشت جدید..یا اب جدید یا ماهی جدید و اکثرا وقتی لاک پشتی رو جدید از مغازه تهیه میکنین
و نشانه هایی که ما به عنوان انسان درک میکنیم خستگی و بیحالی....کم شدن اشتها . ماندن طولانی مدت در خشکی . ابریزش بینی و دهان و ایجاد شدن حباب...
متاسفانه وقتی ما میفهمیم که لاک پشت به شدت مریض شده لاک پشت ها میتونن مریضی زو برای مدتی مخفی نگه ذارن
بهترین درمان؟
به صورت خلاصه: انتی بیوتیک توسط دامپزشک ماهر بهترین راه هست .امکان این هست که یک لاک پشت خودش بدون دارو از این مریضی رهایی پیدا کنه که این تنها در 25% مواقع امکان پذیره...لاکی رو از لاک پشت های سالم جدا کنین اب رو خیلی تمیز نگه دارین در زمان مریضی...هرچی که لاک پشت مریض میخوره بهش بدین برای بازیافت انرژی و در نهایت به دامپزشک ماهر برای انتی بیونیک مراجعه کنین
Farshad.roger
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه