گفتگوی لاک پشتی
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

چگونه می توانم به لاک پشت گوش قرمز که بیمار است خوراک داد؟

+2
MiladicA
parvaneh
6 مشترك

چگونه می توانم به لاک پشت گوش قرمز که بیمار است خوراک داد؟ Empty چگونه می توانم به لاک پشت گوش قرمز که بیمار است خوراک داد؟

پست من طرف parvaneh 1/29/2010, 03:52

با درود به دوستار حیوانات
لاک پشت ما بر اثر نادانی در روش نگه داری اش دچار بیماری سختی شده است. ده روز پیش دکتر معماریان بزرگوار معاینه اش کرده اند و عفونت ریه و چشمها و نرمی استخوان ها را تشخیص داده اند.
پیش از این دانشجوی دامپزشکی به ما گفته بود که زمستان لاک پشت ها می خوابند و این موجب بی توجهی ما به آن موجود بی زبان شده بود.
از ده روز پیش درمان این لاک پشت با دستورات دکتر معماریان آغاز گردیده است.

چشمان لاک پشت بسته است و در این ده روز فقط دو بار چشمانش را نیمه باز کرده است . خوراک را نمی بیند و نمی خورد.
چگونه می توانم به او خوراک دهم.
از دکتر معماریان خواهشمندم ما را راه نمایی بغرمایند. خوشحال خواهیم شد از تجربه های دیگر دوستان مهربان با حیوانات سود بجوییم.
امیدوارم ما بتوانیم این کوتاهی و نادانی خود را در نگهداری لاک پشت نازنین با کمک شما جبران نماییم.
با سپاس فراوان
پروانه
parvaneh
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

چگونه می توانم به لاک پشت گوش قرمز که بیمار است خوراک داد؟ Empty رد: چگونه می توانم به لاک پشت گوش قرمز که بیمار است خوراک داد؟

پست من طرف MiladicA 1/29/2010, 04:41

سلام از چه غذایی استفاده می کنید ؟ لاک پشتتان چند سالشه ؟

دکتر کرم برای چشم لاک پشتتان داده ؟
MiladicA
MiladicA
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

چگونه می توانم به لاک پشت گوش قرمز که بیمار است خوراک داد؟ Empty رد: چگونه می توانم به لاک پشت گوش قرمز که بیمار است خوراک داد؟

پست من طرف parvaneh 1/29/2010, 05:34

به پیشنهاد دوستان aquafin را دارم. لاک پشت نزدیک یک سال دارد.
پمادهای چشمی:تتراسایکلی 1 درصد دوبار در روز
ویتامین آ سه بار در روز
parvaneh
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف samir 1/29/2010, 06:41

اگر نمی تونه ببیند باید از غذاهای بودار مثل پلتها یا ماهی استفاده کنید و جلوی دهانش بگیرید. احتمالا خیلی وقته چشماش بسته شده، در این مدت چه طوری غذا می خورده؟
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف angelina 1/29/2010, 06:55

ببین من یه لاک پشت 4 ساله دارم که وقتی به دستم رسید تمام این مشکلاتی که گفتی شاید بدترشو داشت تا جایی که دکتر معماریان بهم گفت باوجود اون همه دارویی که داده بود، فقط 5 درصد احتمال زنده موندن داره. 10 روز اول همه داروهاش رو پس می ریخت بیرون غذا رو هم که نمی دید که بخوره.
من خیلی ناامید شده بودم یه فکری به ذهنم خطور کرد و اون اینکه ساقۀ کاهو رو کوچیک می بریدم داخل همون ساقه رو با احتیاط با خلال دندون می تراشیدم مثل یه نی شده بود که دارو رو داخلش می ریختم و بعد می مالیدم به صورت لاکی اونم که نمی دید اما عصبانی می شد و دهنش رو واسه گاز گرفتن باز می کرد منم ساقه رو می ذاشتم تو دهنش و با یه موچین که سرش تیز نبود یکم فشارش می دادم اونم بقیش رو قورت می داد البته بگم خیلی احتیاط می کردم که بهش آسیب نزنم اما بعد از ده روز از دورۀ 20 روزۀ درمان که دکتر گفته بود لاکی چشاشم باز کرد و کم کم با لاکیای دیگه گذاشتمش جنب و جوششم شروع شد. من که فکر می کنم در حد معجزه بود که این فکر به ذهنم خطور کرد و لاکیم خوب شد چون 5 درصد احتمال بهبودی اونم واسه لاکپشتی که چشاش اصلا نمی دید و یه قوز خیلی بزرگ روی کمرش به خاطر بدی تغذیه ایجاد شده بود خیلیه!
امیدوارم لاکی شما هم خوب بشه
angelina
angelina
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف parvaneh 1/29/2010, 07:20

samir گرامی
همان گونه که گفتم راهنمای ما یک دانشجو بود که گفته بود لاک پشت ها زمستان می خوابند. شور بختانه شما درست فهمیدید خیلی وقته غذا نمی خوره و چشماش بسته است. 28 اسفند 87 از تو خیابون همراه دو ماهی قرمز خریدمش و تمام مدت ماهی قزل آلا دادیم و می خورد و حالش خوب بود. من فکر می کنم دلیل بیماری اش سردی هوا بوده و اینکه ما دمای مناسبی برایش فراهم نکردیم.

حتمن پیشنهاد شما را اجرا می کنم.
سپاس

angelina گرامی
کمی به من امید دادید. امروز کمی چشماشو باز کرد و جنب و جوشی راه انداخته بود.ولی اصلن دهنشو ندیدم باز کنه. ولی الان برای دادن ویتامین آ و دی و کلسیمش این روشتو تست می کنم.

از همدلی ات سپاسگزارم

:[-o<:
parvaneh
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف samir 1/29/2010, 14:14

parvaneh عزیز

مشکل لاک پشت شمااز تغذیه بدش بوده. اگر پیش دکترمعماریان بردید که حتما بهتون گفتند. ماهی قزل آلا یا گوشت هر ماهی دیگر بدلیل پروتئین بالا باعث از بین رفتناندامهای درونی می شه.چون اصلا مواد لازم به بدن لاک پشت نمی رسه.
بهترین غذا برای لاک پشت لاشه کامل ماهی هست. مثل ماهی خوراک یا لاروماهی های زنده زا مثل گوپی و مولی.
پلت هم غذای مناسبی است که بوی قوی هم داره. کمی بخیساند شاید بخورد. اگر لاک پشت تمایل به خوردن ندارد. معمولا دکتر یک غذایی را با زرده تخم مرغ تجویز می کند که یکی از بچه ها یک معجونی درست می کرد که در مورد لاک پشتش جواب داده بود. منتها با دکتر معماریان اول مشورت کنید.

عفونت نتنفسی می تونه ناشی از دمای محیط باشه ولی بسته شدن چشمها و نرمی لاک ناشی از تغذیه بد هست. حتما تغذیه اش را درست کنید و موردی که گفتم را با دکتر مشورت کنید که اگر صلاح دانستند به شما بگویند. حتما داروهاش را هم سر وقت بهش بدید و دقت کنید که آسپیره نکنه و داخل ریه اش نشه که بدتر می میرد.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف parvaneh 1/29/2010, 14:47

گرامیsami
شما درست می گید. دکتر به ما گفت بیماری اش ناشی از خوراک نامناسبش بود
ولی باید سردش هم شده باشد چون ما گرمای مخیطشو رعایت نکردیم
دکتر هم به من گفتند که همین روزها با ایشان تماس بگیرم ولی امروز جمعه بود و نخواستم مزاحمشان بشوم برایشان پیامی هم گذاشته ام . چشم به راه پاسخشان هستم
آن راه با ساقه کاهو را آزمایش کردم دهنشو کیپ باز نمیشه ولی با دستو دکتر قطره قطزه روی نوکش می ریزیم خیلی وقت می بره ولی همه ی داروها را سر ساعت با دردسر زیادی به خوردش میدهیم
از فرزندم سالار خواستم چند تا عکس از لاک پشت بگیرد و در اینجا بگذارم تا شما هم ببینید در چه وضعی است
الان هم دست و پاهاشو دراز کرده تو آب خوابیده. سرش بیرونه.
خیلی خیلی سپاسگزارم
parvaneh
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف masi 1/29/2010, 16:45

پروانه عزيز ميتونيد مقداري (چند تا دونه)شكر و يك هشتم قرص كلسيم و و زرده تخم مرغ رو مثل داروهاش با نوك سرنگ بدين بخوره.البته اگه با دكتر صحبت كنين حتما راهنمايتون ميكنن.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف parvaneh 1/30/2010, 03:06

معصومه گرامی
امروز صبح این نازنین ما هر دو چشمشو باز کرده بود آنقدر خوشحال شدم و جنب و جوشش برای شکف دنیای اطرافشو تماشا کردم که 15 دقیقه دیر سر کارم رسیدم.
این آرزوهای نیک و دلسوزی های شما لاک پشت دوستان هست که حال او را بهتر می بینم.
parvaneh
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف MiladicA 1/30/2010, 03:19

خوب خداروشکر غذا خورد حالا ؟
MiladicA
MiladicA
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف samir 1/30/2010, 03:23

خیلی خوبه که چشماش را باز کرده. همراه با دادن داروهاش حتما غذاشم اصلاح کنید. در مورد اون معجون با دکتر مشورت کنید. اگر تمایل به خوردن داشته باشد که بهش بدید راحت خودش بخوره . بخصوص با ماهی خوراک شروع کنید (لاشه کامل ماهی که تمامی لاک پشتها دوست دارند) که باعث تقویت لاکشم می شه.
اگر هنوز تمایلی به خوردن نداره و دهنش را بسته نگه می داره باید با مشورت دکتر از آن غذای خاص با سرنگ بهش بدید.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف parvaneh 1/30/2010, 04:00

نشستم نگاهش کردم ببینم دهنشو باز می کنه. اصلن عین بچهها که میخوای دارو بهشون بدی دهنشونو می بندن، باز نمی کنه که نمی کنه. ولی چنان دست و پایی می زد و گردنکشی می کرد که یاد اون روزهای سرحالیشو در ما زنده کرد.
امروز دادن لاشه ماهی رو بهش چک می کنیم ببینیم می خوره یانه. تا جایی که یادم میاد همیشه باید با دستای خودمون بهش غذا می دادیم اگر می نداختیم تو آب نمی خورد.
حالا باید ببینیم اگه بازم دهنشو باز نکرد حتما باید روشی باشه که دهنشوباز کنیم.
دیدید می خوان قطره فلج بریزن تو دهن بچه چه کار می کنن . با کمک انگشتان شصت و میانی دو طرف گوشه لب بچه رو فشار می دند بچه دهنشو غنچه می کنه و تا اعتراض بچه با گریه در نیومده قطره رو میریزن تو دهن بچه تا بخواد گریه کنه اول قطرهها رو قورت می ده بعدش قیافه بچه دیدنیه می فهمه یه چیز بد مزه خورده و گریه یادش میره.
من همبا همین روش به فرزندانم شربت می دادم بعدش می خواست گریه کنن آزاد بودن. می دیدن محلشون نمی دم ساکت می شدن و منو نگاه می کردن.

امیدوارم این بچه لاک پشتو با یه روشی مجبور کرد دهنشو باز کنه روش کاهو که جواب نداد . خیلی زبله دست منو خونده ولی کور خونده که می تونه از دست من در بره.
parvaneh
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف samir 1/30/2010, 05:57

parvaneh عزیز

خیلی نمیشه این کار پیشنهادی شما را در مورد لاک پشتها با اطمینان انجام داد چون اگر خدای نکرده بره داخل ریه اش مشکلات جبران ناپذیری بوجود می آید یا مثلا فشار زیاد هم نمی شه به دهانشون داد چون ظریف وضعیف هستند.
من توصیه می کنم با دکتر تماس بگیرید بهشون بگید چند وقته دارو می دید شاید اون معجون راتوصیه کنند.
یکی از بچه ها علاوه بر چیزی که دکتر توصیه کرده بود یک مقدار پودر پلت هم مخلوط می کرد و با روش دارو دادن به لاک پشت می داد که باعث شده بود سرحال بشه.
samir
samir
همکار گفتگوی لاک پشتی
همکار گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف parvaneh 1/30/2010, 07:17

با دکتر معماریان تماس گرفتم دستور غذای ایشان همانطور که شما دوستان گفتید این بود:

زرده تخم مرغ
یک قاشق مربا خوری شکر
پودر کف دریا یک قاشق مربا خوری حسابی مخلوط می کنیم
با شربت کلسیم خیلی آروم آروم قطره قطره تا وارد ریه اش نشوددر فاصله شکاف منقار یک قطره می ریزیم و رهاش می کنیم مجبور می شه که بخوره

همه تونو دوست دارم
عشق
parvaneh
کاربر متوسط لاک پشتی
کاربر متوسط لاک پشتی

پست من طرف masi 1/31/2010, 11:39

ديديد پروانه جان.
اميدوارم هرچه زودتر خوب بشه.در لاكي ما كه اثر داشت و زود شروع كردن به خوردن غذا.
masi
masi
دوست گفتگوی لاک پشتی
دوست گفتگوی لاک پشتی

پست من طرف سايه 10/6/2012, 04:38

لاكپشت كه دهنشو باز نميكنه بايد به زور بديم يا نه
متفکر
سايه
سايه
کاربر تازه وارد لاک پشتی
کاربر تازه وارد لاک پشتی

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة